Běžné ráno v práci přehlceného zaměstnance Honzy
Honza jde v 7 hodin do práce a cestou se mu v hlavě motají myšlenky na práci. Ví, že by měl raději poslouchat nějakou hudbu, ale ta hlava! Nedá si pokoj. A tak vymýšlí, co udělá jako první, až přijde do kanceláře. A jak zvládnou ten konflikt na pracovišti s nepříjemnou kolegyní. Navíc za týden má předložit konečnou verzi projektu, do kterého se mu nechce, a tak jej odkládá a odkládá…
Plán sestřelen hned na začátku
Honzovo přesvědčení, že dnes zvládne vše, co potřebuje, se rozbíjí hned na začátku dne. Plán – konečně se pustit do projektu hned ráno, vzal za své přesně ve chvíli, kdy zapnul svůj laptop a vyhrnula se na něj smršť nových emailů (většina z nich označena jako naléhavých). Hlava šrotuje: „Jaký email mám otevřít jako první?“ Mezi tím volá nadřízený a chce rychlý komentář. Sotva Honza ukončí hovor, na dveře jeho kanceláře klepe kolega, který teď a hned potřebuje radu. Pomóóóc! Plán je sestřelen hned v začátku.
Na velkou produktivitu v práci to (už) nevypadá, spíše na hašení požárů. Co je důvodem?
Hlava stále jede na plné obrátky, je 10:30. Honza rychle vyřešil naléhavé problémy, a tak konečně zase sedá k počítači a jde na „ty“ emaily: „Který první?“ Honza se začíná cítit vyčerpaně.
Ani se nedivím. Mozek spotřebovává velké množství energie na práci s myšlenkami. Není možné dlouhodobě pracovat s více myšlenkami najednou. Velice rychle ubývá sil.
Pokud se tedy Honza rozhodne, že dodrží svůj původní plán – že půjde vyřešit konflikt na pracovišti a potom se pustí do projektu, který má brzy odevzdat, začne mít hlavu buď jako „včelí úl“, kde mu lítá jedna myšlenka za druhou, nebo mu hlava „jakoby“ vypoví službu. Vypne. „Harddisk is overloaded.“

8 tipů, jak mít svůj den pod kontrolou, aneb jak zkrotit svou hlavu
Cílem je šetřit hlavě energii a v jednom okamžiku pracovat vždy s omezeným množstvím myšlenek a témat. Teď řeším TOTO a řeším to teď. „Druhé TOTO“ je mi aktuálně putna. Budu se mu věnovat, jakmile na něj přijde ten správný čas. Mám přece vše zapsané, takže mi nic neuteče.
Vrhněte se do nového stylu myšlení v práci hned teď. Nikdo jiný to za vás neudělá. Připravte se na to, že vám to ze začátku možná nepůjde přesně tak, jak byste chtěli. Je potřeba si přiznat, že vaši hlavu řídí naučené stereotypy a jejich změna může chvilku trvat. Tedy, vytrvejte! Odměnou vám bude dobrý pocit z dobře vykonané práce a více energie.
Chraňte sami sebe a buďte k sobě trpěliví. Cesta k syndromu vyhoření je rychlá, ale vy se můžete bránit. Chcete-li se dozvědět více o tom, jak funguje náš mozek, doporučuji knihu Davida Rocka: Jak funguje váš mozek.
Nejde vám to?
Přestaňte si lámat hlavu, co s tím. Profesionální pohled zvenku dokáže objevit nečekané souvislosti a nabídnout jednoduchá a přitom efektivní řešení – zvedněte sluchátko a domluvte si se mnou osobní schůzku.