Oběť nebo hrdina? Přepiš svůj příběh!

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Na startu se zamysli a odpověz si na tyto otázky:

Každý ve svém životě zastáváme nějaké role, které plníme. Jaké to jsou? Úžasná máma, záslužný otec, sympatický soused odvedle, skvělá kamarádka, nejlepší zaměstnanec… Vyhovují vám? Kde se ty role vzaly, kdo nám je dal? Musíme je plnit, žít je? Co nám to přináší? Lásku? Peníze? Úspěch? Potěšení? Radost? Frustraci?

Je plnění těchto rolí pro tvůj život nezbytné? Přináší ti to, co chceš? Přináší ti tvůj „happy end?“

Role nám podle mě přináší život postavený na podmínkách. Tj. když budeš taková a maková, dosáhneš toho a tamtoho…No to je ale pěkná dřina! Něco za něco. Pořád stejná ohraná písnička.

Pojď to udělat jinak. Pomocí mocného cvičení „story telling“!

Cvičení story telling

 1. Nachystej si něco na zapisování – tužku a papír nebo počítač, co ti vyhovuje. Podle mě je lepší psát příběh ručně, protože dochází k lepšímu přenosu myšlenek. Alespoň tak to mám odzkoušené já.
 1. Postup: Napíšeš 2 příběhy. Nepředbíhej, pěkně po jednom. Na celé cvičení si dopřej aspoň dva dny. Bude to mít víc benefitů, než když uděláš vše naráz. 
 1. Napiš si svou pohádku č. 1. „Bylo nebylo, za sedmero horami a řekami, žil byl jeden…“  Popiš si svůj příběh jako úžasnou cestu, která vede do vysněného království, od narození po happy end, jaký chceš zažívat. Pořádně se rozšoupni, je to tvůj příběh, tvoje pohádka. Samozřejmě se drž svých reálných zkušeností, co jsi zažil, kam směřuješ, ale piš to formou pohádky. 

  Co je důležité, podmínka: musíš v příběhu použít tyto 3 postavy: princ, princezna, drak. Stačí na jednu stránku, ale neomezuj se, uvidíš, že jak začneš psát, bude se ti příběh rozvíjet a košatit pěkně sám. Zatím to tak měli všichni. 
 1. Jak máš hotovo, pohádku si přečti, pokochej se happy endem, užij si ho a dej si den pauzu. 
 1. Den 2: Projdi si znovu příběh č. 1. a zamysli se nad:
 • Prožívej teď pouze tyto 3 role: hrdina, oběť, padouch/pachatel
 • Kdo ve tvém příběhu, jakou zastává roli? Kdo je hrdina, oběť, padouch?
 • Jakou roli zastáváš ty?
 • Proč ji máš takovou?
 • Jak jsi k ní přišel?
 • Kdo ti ji dal?
 • Líbí se ti ta role?
 • Proměňuje se tvá role v příběhu, nebo je stále stejná?
 • Co tvá role definuje? Když uděláš to a to, stane se… šťastný konec? Co kdyby to šlo jinak? Bez podmínek?
 1. Jdeme na to. Přepiš si svůj příběh! Napiš pohádku č. 2. JINAK. Bez rolí. Svou úžasnou jedinečnou cestu, která vede tam, kam chceš, a přitom se odehrává bez rolí. Nemusíš být ani hrdina, oběť nebo padouch… a přitom se ti (s)plní, co chceš. Je to jízda, že? ☺

Svůj život měníme tak, že přepisujeme svůj příběh. Vystoupíme z před-definovaných rolí, začneme prožívat svůj příběh bez podmínek

Rozhodně to jde a uvidíš, že se začne dít v tvém životě něco úžasného! Rozumím, není to hned na první dobrou jednoduché. Vím to, tuto metodu aplikuji ve svém životě na vlastní kůži. Od chvíle, kdy jsem si napsala svůj nový příběh bez rolí, myslím průběžně na to. Kdykoliv něco řeším, hned konfrontuji sama sebe: „Nehraju zase nějakou starou dobrou roli? Kdo jsem teď v tomto příběhu, chci to tak? Co kdybych z té role teď hned vystoupila?“

A vystoupím. Život bez rolí – to je něco! 

Dopřejte si zdravý luxus být sami sebou – jedině tak objevíte cestu ke svému životu a cíli. Dokážete víc, než si myslíte. Stačí spojit rozum a duši dohromady. Chcete aktuální situaci využít pro osobní růst? Ráda vás provedu.

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

„Bylo tu není tu, havrani na plotu, bylo víno v sudě, teď už voda bude. Není, není tu.“  Tak.. tohle nechceme. Chceme to jinak. Chceme víno v sudu! Chceme úspěch. Jak ho dosáhnout?

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ