Vztahové tango a jak ho tančit

Žena a muž. Princezna a bojovník. Jejich vztahy a osobní život. Naše vztahy se nám nevyhnutelně promítají do naší pohody a to výýýrazně ovlivňuje naši práci. A také naopak. Proto píšu tento text. Vztahy jsou přece extra důležitý topic. Co jiného má na světě větší smysl? Hm?

Muž (s velkým M) a Žena.

Perfect love. Než to začne skřípat. A známe to, když nám to moc neklape doma, kopíruje se to i do světa práce.

Aby ty emoce neplavaly na vodě, vycházím při vztahových úvahách z působivé statistiky zdravotní sestry Bronnie Ware, která se specializovala na ošetřování umírajících. Provázela své pacienty v posledních chvílích života a vyslechla si dost zajímavé věci.

Nejvíc zajímavé na tom bylo, že ať už šlo o pána či dámu, manažera či dělníka, věřícího či ateistu… poslední myšlenky všech těch lidí se nápadně podobaly. Člověk na svém konci rekapituluje, bilancuje, vyhodnocuje. Dělá si životní a vztahové účetnictví. Porovnává stranu má dáti a dal.

„Kdo není milován, je sám i uprostřed davu.“
George Sandová

A na čem se pacienti sestry Bronnie zatraceně shodli? Na několika věcech ze svého života, kterých na smrtelné posteli nejvíc litovali. Bronnie to sepsala do působivé knihy Čeho na smrtelné posteli lidé nejvíce litují. A na prvních příčkách se umístily stesky:

  • Kéž bych měl odvahu žít život podle vlastních představ a ne takový, jaký ode mě očekávali druzí.
  • Kéž bych měl odvahu vyjádřit své pocity.

„Lidé se nenávidí pro své zápory, místo aby se milovali pro své klady.“
Hekatón

A když se na konci své životní lajny tolik lidí před námi tak vzácně shodlo, není to sakra dobrý moment k zamyšlení pro nás, co ještě máme čas se poučit a nedělat stejně blbé chyby?

1. Takže na vztahy trochu jinak!

Mějte sami sebe na prvním místě. A osvojte si říkat NE. Tohle je veledůležité. Klíč ke všemu. Jinak vám nebude fungovat nic. Vy víte, co chcete a co potřebujete. A když to nebudete mít, nebude to OK. Celý váš život nebude ok. Když upečete kuře à la bažant, stejně pak k obědu budete servírovat kuře, i kdybyste mu pro efekt do zadku napíchali paví pera. Takže po čem vaše duše prahne? A máte to? Ne? Proč!

2. Co nechcete?

Jestli náhodou nevíte, co chcete, zkuste na to jít z opačné strany. CO NECHCETE? Co se vám nelíbí? A proč? Převeďte si to na opačnou osu a voilà, už víte, co chcete.

3. Mluvte spolu

Tak jo, vztahy by stejně nefungovaly, kdyby mělo platit jen pravidlo č. 1. Taky je dobré o svých zájmech a pocitech mluvit. Aby bylo jasno: hovořit, rozmlouvat, KOMUNIKOVAT. Mluvit o svých pocitech a potřebách. A také se zajímat o pocity a potřeby druhé strany. Chce to balanc! Sdělujte to, co chcete, a také své názory a postoje jasně a pevně bez zbytečných negativních emocí. Jako data a fakta. Já to vidím takhle, a to proto a proto. TAK TO PROSTĚ JE.

„Pamatujte si, že nejlepší vztah je ten, ve kterém vaše vzájemná láska je větší, než vaše vzájemné potřeby.“
dalajláma

Dobrá, nejde jen tak lusknutím prstů změnit přesvědčení nebo hodnoty. Máme je uložené pěkně hluboko v palici. A nějaké (dost často jiné až protichůdné) má zase náš protějšek. V pořádku! Není nutné se neustále o něčem přesvědčovat a bojovat, šmarja. A ještě navíc tím protivním způsobem “jasně, mysli si, co chceš, ale hlavně sakra pochop, jak to vidím JÁ.“ Ne, nemusí vás ten druhý chápat. Opravdu nemusí, když nechce. Jak ho chcete přesvědčit? Mě taky nikdo nepřesvědčí o tom, že dršťková je boží. Není a basta! (Je to pořádnej blivajs, aby bylo jasno.) Prostě zbytečně investovaná energie. Schovejte si ji na něco smysluplného.

4. Stůjte si pevně na svém

Tedy tam, kde je to žádoucí, má to smysl. Tj. fakt je blbé do krve se hádat, zda je pro děcka zdravější pribiňák nebo termix. Důležité věci si dělejte po svém a buďte kliďánko paličatí jak mezci! Ale opět v rozumných mantinelech bez kráčení přes mrtvoly svých blízkých: „Hele, jedu na rok do Indie, páč to fakt chci, ty to tady s děckama ňák zvládneš, tak nedělej Zagorku a nešlapej po mých snech.“ Možná prostě jen nemůžete být 4 x týdně doma a už v předsíni v kabátu přebrat od manželky děti a věnovat se jim až do usnutí. Ale 2 x týdně to nejspíš zvládnete, takže si stanovíte: 2 x to dám, 2 x ne. Takovým postojem roste vaše pevnost. Vaše vnitřní síla. A to je pro protějšek dost sexy, ne? Nikdo doma nechce mít ani kardinálního sobce, ale ani vostrouhávátko. ☺

Jenže ve vztazích – ať jsou jakékoliv – bychom měli mít na prvním místě sebe.

Někdy ujedeme a jsme v komunikaci doma na ose rodič – dítě. Znáte tyto situace? Kde mám, miláčku, zase ty klíče? Přece tam, kam sis je dal! Copak ty už ZAS nevíš, kam sis je dal, copak jsem tvoje chůva?! ☺ Na tyto situace je nejlepší meducínou transakční analýza. Buďte bedlivým pozorovatelem své mysli. Naše mysl se někdy chová jako malé nezkušené dítě, někdy jako rodič, který má před sebou jen normy, zákazy a povely. Ale ono to pomine. Stačí si uvědomit, že momentálně se nacházíme mimo svou obvyklou normu dospělého a už to začne polevovat.

Zkuste si to hlídat a buďte dospělí pořád. Nikdo doma nechce bydlet s druhou matkou/otcem, nebo mít na krku další dítě. Ne, chceme partnera. Parťáka!

5. Role pozorovatele

Když něco nejde, zkuste dostávat sami sebe do role pozorovatele. Dívejte se na situaci i na sebe, jako byste na sebe koukali zvenčí. Co se děje a co děláte, jak reagujete. Taky se nad sebou trochu pobavte, však nikdo není 365 dní v roce k zulíbání. Ono se to zase srovná.

„Nejvíce lásku obvykle potřebujeme ve chvíli, kdy nás nikdo mít rád ani nemůže.“
Robert Fulghum

Výzva

Stojí za to na svých vztazích pracovat, posouvat je, mít je co nejvíc takové, jaké chcete. Ať chcete nebo ne, společně se zdravím je to nejdůležitější věc ve vašem životě.
Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ