Pochvalte se, oceňte se. Nikdo jiný to za vás neudělá.

Jak moc si sami sebe vážíte? Pro to, jací jste, co vše děláte a zvládáte? Udělejte si malé cvičení na velké zvýšení své sebe-hodnoty.

Co vysíláme do vesmíru

Velmi často od druhých (nejen na koučinku) slýchávám stesky jako: „V práci mě adekvátně neoceňují za to, co všechno dělám. Makám, hrkám přesčasy – nikdo to nevidí! A ke všemu povýšili místo mě toho trapnýho Hujera, co jen podlejzá a nic pořádně neumí…“ Nebo „Doma se tak snažím, aby byla pohoda, uklízím, nakupuji, všichni jsou vyžehlení… a nikdo si toho ani nevšimne. Nepoděkuje. A ještě jsou nafučení, když po nich chci jednou za týden to málo…“

Ano, tohle se děje a na všech frontách – v práci i doma. Ale proč? Naše okolí a jednání druhých vůči nám je věrný odraz naší mysli. Odraz toho, co vyzařujeme. Vyzařujeme navenek to, co si myslíme. Naše přesvědčení jak na úrovni vědomí, tak dokonce i podvědomí. POŘÁD vysíláme signály do světa. I ty, které si neuvědomujeme.

Někdy nám naše podvědomí škodí, protože vysíláme do světa své obavy a strachy, aniž bychom vědomě chtěli. Aniž bychom si to vůbec uvědomovali.

S oceněním od druhých to souvisí takto: Když si sami o sobě myslíme, že to, co děláme, např.
? není tak moc důležité
? není ničím výjimečné
? vlastně nic moc neumím
? nestojí to pořádně za povšimnutí
? druhý to jistě udělá lépe
? zase si nevšimnou, co jsem uděl/a
? nikdo mi JAKO VŽDY nepoděkuje
? a pokračujte – dopište si své vlastní bloky

Jak nás může někdo ocenit, když TOHLE je naše mínění o nás samotných? Nic moc, že? A uznání od druhého nemůže přijít, když neuznáváme sebe ani my sami, nevážíme si sebe.

Jak jsme k tomu vůbec přišli?

Tento způsob myšlení a úvah jsme získali během života. Každá věta, kterou jsme slyšeli od autorit typu rodič/učitel, se nám vryla do paměti. Věty typu „Nedělej to, nebo to rozliješ… zase jsi to zkazil/a! Nikdy nic neuděláš pořádně. Podívej na Toníka, jak je šikovný…“

Na každého z nás zapůsobilo takové posuzování a odsudky jiným způsobem. Ten jsme si uložili v hlavě a podle těchto schémat pak jednáme. Nezoufejte, jde to změnit!

Malé cvičení na velké zvýšení své sebe-hodnoty:

1) ? Podívejte se na celý svůj život, od narození doteď: Co vše jste zvládli a překonali. Co umíte. A rozhodně nejde o Pulizerovy nebo Nobelovy ceny. Např. naučili jste se plavat, řídit auto, složili maturitu, v práci zvládli první výpověď, ustáli náročné konflikty s druhými, porodili dítě… Je toho tolik, co jste dokázali! Tohle všechno vy umíte. A kdykoliv budete potřebovat, tyto své super schopnosti použijete. Tohle se neztratí, je to ve vás.

2) ? Napište si všechny své plusy: co se vám na sobě líbí, za co se oceňujete. Co umíte, co vám jde… kruci, je toho dost, že?

3) ? To, co jste si zapsali, si znovu projděte. A znovu a zas. Nechte to na sebe působit. Uvědomte si svou sílu a jedinečnost. Tohle jste vy!

4) ? Vyšší level: podívejte se na své nedokonalosti, pěkně z očí do očí. A přijměte je. Tohle jste taky vy. I díky těmto nedostatkům jste tak jedineční a odlišní.

Tohle cvičení si dělejte často, ideálně každý den nebo obden… tak dlouho, než vaše hlava plně přijme fakt, že „vy za něco stojíte“. A nejen to, jste skvělí! ?

Pochvalte se, oceňte se. Nikdo jiný to za vás neudělá. Tak šup do práce! ?

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ