Co napáchá liška ve vašem týmu

Liška má nádherný kožich. Je to ryšavá kráska. A taky je mazaná. A v revíru je to škodná. Vzpomeňte, jaká je liška v bajkách nebo pohádkách... Možná nemáte moc rádi škatulkování. Já si na to taky nepotrpím. Ale tahle zvířecí typologie mě baví – je zatraceně výstižná. Co napáchá liška v revíru, víme. Ale co může napáchat ve vašem týmu? A jak ji zpacifikovat?

Definice lišky

  • Taková je liška na ose umí/neumí a ve smyslu motivace chce/nechce: Umí, ale nechce! Respektive je schopná, má znalosti. (Typický senior – znalostně a zkušenostně na dané pozici má jak znalosti, tak potřebné schopnosti. Ale po těch letech v jednom revíru nemá už příliš motivace pro tým nebo firmu.)
  • Liška je individualistka, kope sama za sebe – sleduje zejména své zájmy. A pokud to s jejími zájmy neštymuje? Je frustrovaná, protivná a dokáže vzteklinou infikovat celý tým. (Je totiž chytrá a šikovná, vzpomeňte na lišku Bystroušku).
  • Je zatraceně zdatná manipulátorka. A vám trochu trvá, než si to uvědomíte. Pokud vás potřebuje, vlichocuje se vám do přízně, pěkně si vás otočí kolem prstu… Ale jak vás nepotřebuje? Je nepřístupná, sekne drápkem, odkopne vás.

Liška v roli vedoucího

Je frustrovaná, už ji to nebaví. Řídí vše už jen z pozice vlastního zájmu, do týmu může přenášet své frustrace (což taky většinou dělá). Jste-li liška v takové životní situaci, hledejte si novou pozici, jinak vyhoříte až na troud.

Liška v roli podřízeného

Tak tahle liška intrikuje na plné obrátky. Proti vám nebo vedení.  Sabotuje nebo nabourává vaše nebo firemní rozhodnutí. Je to doslova škodná v týmu.

Liška v roli kolegy

Manipuluje, intrikuje proti druhým, výrazně nabourává soudružnost týmu.

Co s ní?

Ajaj, mít lišku v týmu není legrace. Snažte se ji pokud možno dostat z jejího „nechce“ do módu CHCE. Zkuste jí zadávat úkoly, kde se blýskne a uplatní své zkušenosti a znalosti. Zkuste s ní mluvit o firemních hodnotách a záměrech – tímto směrem se firma ubírá a žádným jiným. Takové a takové jednání a přístup v práci jsou žádoucí a žádné jiné.

A když to nepomůže? Jasně a na férovku lišce nebo lišákovi řekněte, že je škodná v revíru. ☺ A jako taková už u vás nemá místo, pokud nezmění svůj přístup. Jinak to nejde, to je objektivní fakt.

Výzva na závěr

Liška je mazaná a taky je to škodná. Proto musí z revíru pryč. Jinak pěkně „rozhasí“  váš tým. Ano, je to složité ji dostat z týmu ven (protože je chytrá!). Ale není to nemožné. Trvá to a musíte si s tím dát práci (pečlivě a dlouho sledovat vše a sbírat data/fakta). Ale na konci vás čeká odměna. Klid, úleva nejen vaše, ale i celého týmu.

Když se podíváte na svůj TÝM zkušeným okem hajného, nemáte tam nějakou LIŠKU? Slovo hajný je odvozené ze slovesa hájit. Tak co uděláte, jak před liškou uhájíte svůj tým?

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ