Jak dosáhnout osobního mistrovství ve 3 krocích

Chcete být v pohodě, posouvat se v životě vpřed. Ale nějak to pořád nejde! Procházíte průběžně zkouškami, abyste druhým dokázali, že jste dobří, že za něco stojíte? Uznání a ocenění přitom nepřichází…

Absolvujete průběžné zkoušky v podobě složitých situací, úkolů. Nenadálých řešení, jaká musíte hledat a ukázat, že zvládáte, máte vše pod kontrolou. Vy si umíte poradit, vlastně si umíte poradit opravdu dobře, vlastně jste úspěšní. Ale také jste možná pořádně vyčerpaní. Je to jako absolvovat každý den menší maturitu. A přes všechno úsilí nepřichází kýžený efekt, a to je uznání, ocenění. Potvrzení druhých, že jste fakt dobří.

Proč to vůbec děláme? 

Co se odehrává uvnitř nás, na nejhlubší úrovni? Proč to doopravdy děláme? Docílíme svého osobního uznání tímto způsobem?

Na tyto otázky odpovědi existují. Stejně jako rady co udělat, abychom dosáhli svého „osobního mistrovství“.

Otázka č. 1: Co se odehrává uvnitř nás, na nejhlubší úrovni?

Chceme druhým nějak pomoci. Chceme být užiteční. Tohle nás naplňuje, to je smyslem života, náš motor. Cítíme se lépe. Jenže! Máme občas (a někdy dost často až pořád) o sobě pochybnosti. Máme pocit, že bychom měli nabízet víc – co nabízíme druhým, je málo. Ostatní umí víc a jsou lepší. Nebo o zkušenost lepší, o chlup chytřejší, přišli na něco dřív. A tak tu pomyslnou cílovou pásku neprobíháme nikdy první, a tak bychom přitom chtěli! 

Pak sami sobě – nevědomky – přivodíme složité a kritické situace, kvůli kterým pak můžeme (konečně) druhým ukázat, že za něco stojíme.

Otázka č. 2: Proč to doopravdy děláme?

Nabídneme, že přejdeme hory doly jen proto, aby nás někdo uznal. Abychom měli ze sebe lepší pocit, nebo konečně alespoň trochu dobrý pocit. 

Otázka č. 3: Docílíme svého osobního uznání tímto způsobem?

Je už jasné, že odpověď zní jednoznačně NE. Je nevyhnutelné své osobní mistrovství, svou vnitřní hodnotu hledat uvnitř sebe. Nechodit do situací, ani si nevytvářet zkoušky, kde to budeme sobě i druhým krkolomně dokazovat. To vede pouze k vyčerpání a následně i deziluzi ze světa okolo nás. Je to zbytečné! Máme to ve svých rukou. 

Tipy pro osobní mistrovství ve 3 krocích

  1. Najdi svou hodnotu toho, jaký jsi, co umíš. Oceň a uznej sám sebe! Co umíš, jaký jsi? To je „ono“.
  2. Přestaň se poměřovat s tím, co od tebe očekávají druzí nebo co si myslíš, že od tebe očekávají. Naopak, nabízej a ukazuj druhým, co můžeš nabídnout (ale pouze to – viz následující bod).
  3. Soustřeď se, zaměřuj se na to, co teď můžeš nabídnout, co ti teď jde, co je teď aktuálně v tvé moci. Ne co bys chtěl nebo je tvá představa, že bys měl nabídnout světu. Zaměřuj svou pozornost na to, kdo jsi TY, co je tvá podstata. Každý je jedinečný. I TY! Nechceš být kopie. Kopie nevyhrávají.

Tohle je tvé osobní mistrovství. Ukázat sám sobě svou moc a nechat ji proudit. Tuto moc nabízet světu okolo. Nechtít být za každou cenu jiný. Víš už, že to stejně nefunguje. Dovol sám sobě letět. Ty určuješ svou dráhu letu, jsi svůj letový dispečer i pilot, nikdo jiný! Pěkně pomaličku, nespěchej. Letím tak vysoko, kam dnes můžu. Zítra je další den.

Dopřejte si zdravý luxus být sami sebou – jedině tak objevíte cestu ke svému životu a cíli. Dokážete víc, než si myslíte. Stačí spojit rozum a duši dohromady. Chcete aktuální situaci využít pro osobní růst? Ráda vás provedu.

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ