Co je sakra to flow?! Aneb odemkněte svůj potenciál

Flow… přirozený, plynulý, silný jako řeky proud… přesně takový je tento úžasný stav. Znají ho nejen sportovci, umělci a děti. Můžete se naučit “jen si tak hezky plynout” i vy! Jen to chce definitivně seknout se sebelítostivým “ale když já nevím, co mě baví, ach jo.”

A vy ještě jako nejste permanentně, od rána do večera ve flow? Všude se o tom mluví, ne?! Jenže zatraceně záleží na tom, jaké od rána do večera děláte činnosti, abyste stav totálního zaujetí a té nejniternější motivace mohli pocítit. Možná existuje někde na planetě člověk, který učůrává blahem při mytí nádobí, ale naprostá majorita nás zrovna při vykonávání téhle činnosti flow nezažije, ani kdyby u toho stála v jógové pozici Bezbřehé Zaujetí. Kdy to tedy může přijít, jak do flow nastoupit?

Jak odemknout svůj potenciál

 • Pozorujte po dobu minimálně několika dní (ideálně aspoň dvou tří týdnů) sami sebe: co vás baví (nebo bavilo dřív), co vám jde samo levou zadní. A pozor – počítají se i věci, které podle vás umí každý a nic to není – klidně takové řízení auta nebo upečení mramorové bábovky. Nejde jen o “velké” věci. Počítají se i drobnosti nebo situace, které jste nedělali pouze kvůli výsledkům, ale i kvůli radosti a uspokojení, které jste při tom cítili.
 • Zeptejte se druhých (rodiny, přátel, kolegů), jak vás vidí oni. Máte děti? Zeptejte se i jich! Co vám podle nich jde dobře, lehce, v čem jste pro ně skvělí, dobří… Popřemýšlejte, s jakými věcmi se na vás obracejí, abyste jim pomohli. V jakých oblastech vás žádají o radu, protože podle nich v dané oblasti vynikáte?
 • Vědomě si všímejte svých zájmů a oblastí, kterým věnujete čas, energii, samostudium: jaké čtete knihy, časopisy, co sledujete na internetu… O čem se nejčastěji bavíte s přáteli? Jaká témata vámi rezonují?
 • Ještě jste na to nepřišli? Jak to? Limitují vás “sociální podmínky”? Představte si toto: máte na kontě neomezené množství peněz. Co byste dělali? (A být rentiérem se nepočítá ?.) Co byste takto zajištění a ve vatě dělali klidně zadarmo?

Tak, tady je váš potenciál. Gratulace. A co teď s tím?

 • Hledejte všechny možné způsoby jak své zájmy uplatnit v životě. Činnosti, které vás naplňují, má smysl rozvíjet, tímto směrem kráčet. A všímejte si světa kolem sebe. (A opravdu nejde o určení sympatických pozic na jobs.cz.)
 • Možná si svou vysněnou práci/pozici musíte vytvořit vy sami. (Např. znám květinářství, kde prodávají šik dekorace plus skvělé dortíky, servírují výtečnou kávu. Vybočili ze zajetých kolejí, udělali to jinak a je to úspěch.)
 • Inspirujte se světem kolem, i tím za hranicemi Česka. (Podívejte se třeba na zahraniční weby, periodika, mějte oči dokořán při cestování…)
 • Hledejte možnosti jak začít realizovat své sny. Step by step. Legislativa nám dává relativně velké možnosti: zkrácené úvazky, doba určitá, DPČ, DPP… Můžete si mixnout svůj vlastní ideální koktejl a klidně beze spěchu si tak stavět svůj sen…
 • Bojíte se? Máte strach se do toho pustit? Protože vám (jediným) na světě to nevyjde? I to se někdy může stát. V každém případě, kdo vykročí na cestu, má velkou šanci si své sny plnit nebo se jim přiblížit na max. Protože kdo neriskuje, nepije šampaňské…

Co zapracovat na vlnách flow a sebehodnotě?

Pořád to nejde, flow nikde?

Nezbývá vám, než shromáždit další data. Kdo a co (jaké situace, okolnosti) vás svádějí z vaší cesty? A proč těmto lidem věříte více než sobě? Proč spíš věříte, že by se mělo stát něco špatného? Proč by to druzí o vás měli vědět lépe? No, je mi líto, ale problém v tomto případě vězí velmi pravděpodobně ve vaší sebehodnotě.

Malý tip navíc

Když se vám ještě pořád nedaří nastoupit na vlny flow, zkuste “přeprat svou hlavu a své nastavení” – opakujte si afirmace jako:

 • Mám nevyčerpatelný potenciál, který se právě teď projevuje.
 • Plně využívám svůj potenciál k prospěchu sebe i druhých.

Říkejte si afirmace každý den. Tak často, až to vaše hlava přijme, že tomu tak je.

Přeju, ať se vám v proudu flow plave jak rybě ve vodě!

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Lednová mantra? Osobní posun, osobní růst, osobní rozvoj. Na začátku roku bilancujeme. Co se mi podařilo? Nemohl jsem víc zabrat? Proč to zase nevyšlo? Letos to vyjde.

Syndrom vyhoření. Proč nestačí pět minut u psychiatra, webové návody na štěstí a jeden extrém za druhým.

Svět vykolejil. Mnoho lidí se dnes utápí v beznaději a bojí se zítřka. Jak najít vnitřní klid v době krize? Jak se zbavit stresu? Krize je čas pro osobní růst.

Nebaví mě práce, bojím se vyhoření – na všechno jsem sám, resty se kupí, dohání mě zodpovědnost. Nikdo mi nepomůže, nikdo jiný to neudělá! Opravdu? Ale houby.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ