Dejte knockout manipulátorovi

Manipulace je „psychologický nástroj“ starý jako lidstvo samo. Nástroj, co vyvolává výhradně negativní emoce. Jeho vliv je zhoubný. Jsme-li mu vystaveni, necítíme se dobře, jsme rozhození, rozmrzelí. Při manipulaci se ale většinou rozezvučí náš chytrý šestý smysl jak pražská Loreta. Jak spolehlivě poznat manipulaci, jak se jí bránit?

Temná síla jménem Manipulace

Vsadím nejlepší adidasky, že s manipulací (manipulátorem) se během života setká úplně každý z nás. A ne jednou dvakrát. Jak to poznat?

Když námi někdo manipuluje, nějak nám v té interakci není hej. (To ten šestý smysl bijící na poplach, jak jsem zmínila na začátku.) A nebo interakce skončí a nám dojde, že jsme přistoupili na něco, na co jsme přistoupit nechtěli. Nebo jsme slíbili udělat něco, co je nám vysloveně proti srsti. Jdeme někam, kam se nám vůbec nechce atp. A co je zvláštní – dokonce ani nevíme jak se to celé semlelo! Tak to je ono, byli jste vystaveni manipulaci, tohle byla srážka s mistrem manipulace.

Ale nalijme si čistého vína – kdo z nás občas v nějaké situaci nemanipuluje? Ano, ruku na srdce, tu a tam skoro všichni. Nějak. Každý v jiné míře. (Psychologové dokonce používají terminus technicus pozitivní manipulace.)

Co s tím? Jak se vyhnout manipulaci, jak si zachovat v komunikaci sami sebe, svou důstojnost? A chovat se i v ožehavé situaci jako „dospělý“? Tj. pevný v názorech, ochotný naslouchat, popřípadě vzít v potaz názor druhého. Zvážit jeho argumenty a přijmout je za rozumné nebo taky NE – když jdou proti mně nebo mým názorům.

V situaci, kdy vám šestý smysl říká, že vámi někdo manipuluje:

Uvědomte si účel jednání. CO chcete získat v této konkrétní interakci vy?

Když máte účel ujasněný, udělejte si takovou rychlo-typologogii: viz „animální“ tabulka. (Poznámka: no ano, je to zjednodušené, vím, ale nahoďte trochu fantazii! Vzpomeňte na bajky. Je v nich hluboké moudro!
Na zvířecí podobenství v některých případech nedám dopustit…

TYPOLOGIE – v konfliktu mu jde více o: zachování vztahu, splnění cíle/ výkonu?

Žralok

 • Motivace: splnění cíle (organizace).
 • Jednání v konfliktu: cíl – to jediné jej zajímá… přes mrtvoly! Pozitivum? Má drive, energii. Plní cíle organizace.
 • Manipulace: spíš přímý… na první dobrou mám jasno, o co mu jde.

Liška

 • Motivace: splnění cíle (ale svého osobního).
 • Jednání v konfliktu: jde jí o cíl, ale svůj! O vlastní prospěch.
 • Manipulace: velmi manipuluje ve svůj prospěch!

Medvídek

 • Motivace: dobré vztahy, networking.
 • Jednání v konfliktu: jde mu o vztahy – uklidňuje situaci, harmonizuje.
 • Manipulace: nijak výrazně – a když, tak skrz vztahy.

Sova

 • Motivace: cíl, ale bere v potaz i názory a zkušenosti druhých (je vyrovnaná).
 • Jednání v konfliktu: jde jí o cíl a zároveň chce zachovat dobré vztahy, resp. zohledňuje i druhé.
 • Manipulace: ani ne – je asertivní.

Želva

 • Motivace: klid, konzervativní, hlavně si nerozbít vztahy, žádné ohrožení.
 • Jednání v konfliktu: konfliktu se vyhýbá, má ráda tradice, vztahy.
 • Manipulace: ano, kličkováním. Když nevíte, co si o dané osobě myslet, pravděpodobně to bude ona, želva.

Tak, teď už víte, s jakým „zvířetem“ máte tu čest. A podle toho jednejte!  Stůjte si za svým a v klidu vysvětlete svůj postoj… A pomozte si zvířecí typologií – zkuste vypíchnout to, co jednotlivému typu sedí víc… „nabídněte mrkvičku zajíčkovi“. ☺))

A ještě extra pozor na CITOVOU VYDÍRKU

Co – nebo spíš kdo – to je? Jak ji/ho poznáme? Nejspíš už jste někdy zažili takovou tu situaci, kdy za vámi v práci dojde kolega (nebo doma soused), který vám není ani nijak zvlášť blízký. A povídá něco jako: „Ty poslyš, Bohušu, já su teď úplně v řiti. Všechno se na mě sype. Vůbec nevim, co mám dělat. Manželka má každým dnem rodit, děsně mě zas rozbolel ten blbej karpál a potřebuju si v zásilkovně vyzvednout balíček, jinak mi ho pošlou zpátky. No fakt jsem na nervy, to si neumíš představit. Že za mě vezmeš dneska odpoledne pohotovost? Tak o nic nejde, ty seš v pohodě, že jo, zato já su vyřízenej! Fakt dík, seš nejlepší, já to říkám pořád! Tak čau, už musím běžet…

Ano, i v tomto případě šlo o zcela jasnou manipulaci. Neochvějně se postavte za své  zájmy a vyjádřete jasně, zda a jak jste v této situaci ochotni pomoci. Ať je jednoznačné, kde jsou limity vaší pomoci, za které ale v žádném případě nepůjdete: „Rozumím, chápu tě. Rád ti po cestě domů vyzvednu tvůj balíček v zásilkovně. Vzít za tebe odpolední ale nemůžu.“

TIP na závěr

Záchytná věta na manipulaci (např. citovou vydírku):

 • Rozumím, chápu.
 • V této situaci pro vás můžu udělat tohle a tohle. (Popř. dodejte: Ale tohle už ne. To si si musím promyslet a když tak vám dám vědět.) Hotovo. To zabere vždy a vy už nemusíte dělat věci, které nechcete. (Tedy pokud vám někdo nedrží bouchačku u hlavy:-) )

Vždy se stavte za své zájmy, protože svět to za vás neudělá. Nejde o sobectví, jde o zdravé sebevědomí a sebedůvěru.

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ