Konec roku = bilancovat či nebilancovat?

Předsevzetí do 2019? Heslo SAMI SOBĚ! Otevřete si tu nejlepší lahvinku a napište si: Mám osobní přání… Právě proto, že jsou Vánoce a blíží se nový rok, má zatraceně smysl se v tomto čase někdy mezi štědrovečerním nadělením a Novým rokem zastavit a popřemýšlet nad sebou.

Proč se s koncem roku zamýšlet sami nad sebou?

Děláme si byznysové plány, cíle, ale jaké jsou naše osobní, intimní plány a touhy? A hlavně – proč si je dělat? A kdy je ideální čas?

Blíží se konec roku, prožíváme na plné pecky adventní čas, čili čas plný shonu, večírků, uzávěrek, pobíhání po obchodech v honu za prezenty… Někteří se znechuceným výrazem vehementně tvrdí, že Vánoce je nezajímají, je to komerční blbina… a přesto přese všechno se dotýkají nás všech bez výjimky.

Ať je to, jak chce, i největší cynik v tomto čase bilancuje, hodnotí, přemýšlí nad svou rodinou a vztahy. Jaké je má a jak se mu celkově daří…

Magické období, ať jste ezoterik, materialista i fanda Star Wars

A právě proto má velký smysl se v tomto čase někdy mezi Štědrým dnem a prvním lednem zastavit a popřemýšlet nad sebou.

Protože ve vzduchu lítá silná energie. Velké množství lidí si přeje mnoho dobrých věcí. Velké množství lidí myslí na mnoho bohulibého. Naše vědomí je napojeno na kolektivní vědomí (nebo jak to později přejmenoval Emile Durheim na kolektivní reprezentaci).

Je užitečné využít právě sílu tohoto období. A pokud jste materialista a filozofie a sociologie vám nic neříkají, nevadí, i tak to zkuste! (V nejhorším si pak spokojeně přikývnete „Já věděl, že to bude blbost!”)

Udělejte si pohodu, berte to jako slavnostní okamžik, zapalte svíčku, otevřete si tu nejlepší lahvinku, kterou doma máte… přece si za to stojíte, vy sami sobě. Teď jste sami se sebou. A to je cenná chvíle.

Naostřete pero a najděte si nějaký pěkný cár papíru nebo deníček (nejlépe váš privátní s cejchem „top secret) a do něj si zapište OSOBNÍ PLÁN na „MŮJ AMAZING ŽIVOT V ROCE 2019.

Zamyslete se nad:

 • Jak má vypadat po osobní stránce můj příští rok? Klidně si udělejte rozpis dle jednotlivých kategorií, např.:
  • Osobní rozvoj – něco se naučím. Tančit sambu nebo válet na bubny… Nemusíte se nutně pořád dokola učit anglinu! Letos si to udělejte fakt hezký 🙂 Opravdu osobní plán (ne zodpovědný mustr, za který by vás pochválili rodiče na gymplu).
  • Osobní prospěch – šup, tak buďte trochu hedonističní – čeho si chcete víc užívat plnými doušky?  (Dopřejte si nějaký luxus, alespoň 1 x za kvartál… půjdu do resortu Maximus v Brně, normálně si na to vezmu půl dne dovolené a nebudu mít ani trochu výčitky svědomí!)
  • Osobní zážitky – čeho chcete dělat více, co chcete zažívat pravidelně. Chcete se víc radovat? Bavit se? Smát se, být bezstarostní?
  • Kulturní nebo sportovní povyražení… aneb Cokoliv vás napadá dalšího a mě ne, protože to jsou ostatně vaše touhy a přání :-).

Tak jo, už víte CO chcete, ČEMU se chcete v příštím roce věnovat, a to sami pro sebe.

Ale jak si to zařídit, že? No taaak, nahoďte kreativu, zapněte mozek a přemýšlejte.

Vemte si každou jednotlivou kategorii a hledejte odpověd JAK to má vypadat, když… se například chci víc bavit. CO to pro mě znamená? Např. častěji chodit mezi lidi – za kulturou, na party, přednášky…
 • A už víte, takže teď KDY? Zkuste si zhruba říct, jak často tyto aktivity chcete dělat. Buďte na sebe ideálně trochu přísní a nepolevujte své lenosti nebo introverzi. Aby se věci děly, musíte pro to něco udělat a vyjít vstříc…
 • A teď to nejdůležitější na závěr: Pozorně si tu slohovku po sobě přečtěte, vnímejte každé slovo pěkně intenzivně, prociťte si to, šak-néste-z-šutru, bo? TOHLE VÁŽNĚ CHCETE. TOHLE SI PŘEJETE. TAHLE to mít chcete a hlavně, v roce 2019 to tak mít i BUDETE! PROTOŽE JSTE SI TO PRÁVĚ TEĎ ŘEKLI, v tomto magickém období…

A nechte to plynout. Sem tam když vás to napadne (ideálně 1 x za měsíc nebo alespoň kvartál), se na to podívejte a připomeňte si detaily. Tak co, plní se to? No není to skvělé?

Dodatek (ale důležitý):

Hlavně se prosím vás konečně vykašlete na své předsevzetí typu přestat kouřit, omezit alkohol a tak… to je samozřejmě ušlechtilé až na půdu, ale nedávejte si zákazy. To prostě funguje jen omezeně, a ještě navíc blbě. Tady si DOVOLUJTE a ROZŠOUPNĚTE SE. A za rok, až uvidíte, jak bezvadně vám to jde, si jistě dáte vyšší laťku. ☺

Shrnutí na závěr: Co pro sebe uděláte s koncem tohoto roku? Dovolíte si být sami za sebe – a osobně to rozjedete v roce 2019 – napište si to!

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ