Nebuď vyblikaná baterka – chtěj zářit! Aneb byznysový survival kit pro přežití v korporaci

Probudili jste se a zjistili, že jste v systému až po uši. Ať už v korporaci nebo kdekoliv jinde. A bere vám to energii - ne, doslova vás to vysává, lumen po lumenu. Netěšíte se do práce. Proč tam vlastně chodím? Napadá vás...

V hlavě se vám ta jednoduchá otázka přehrává jak protivná nahrávka pořádně vlezlého songu – při nasedání do auta, při cestě výtahem do kanceláře, při sprchování, sotva se večer vaše hlava dotkne polštáře. Po probuzení TAM totiž budete muset znovu, aniž by se vám podařilo najít na tu elementární otázku uspokojivou odpověď. Proč tam sakra vlastně chodím?

Systém neohnete, systém je věčný

Zase mě nepovýšili, dali přednost jinému, přitom není lepší než já, spíš naopak! No a taky říkali, že teď nějak nejsou možnosti, že mám počkat ještě rok.  Nastavený systém vás děsí. Ty slavné procesy jsou nanic. Vy to víte, navrhujete rozumné změny a oni na to, že jindy. Teď se to prý nehodí. Prostě se tady nedá nic změnit. Takže znovu – proč sem sakra chodím? Jo, kvůli platu a hypotéce na krku, vlastně. A uživit rodinu a vydělat na důchod. A to je jako všechno?! Jako fakt? Není to málo? Aspoň tohle víte s jistotou: ano, je to zatraceně málo. To není život, to je přežívání. A pořád to neodpovídá na PROČ.

Co s tím, jak tady žít a fungovat, nejen přežívat “systém”?

  • Uvědomte si, že jakýkoliv systém má svá pravidla. Čím větší systém (klidně si pojem vyměňte za “korporát” nebo “firmu”), tím více si jede po svém. V zásadě se to vymklo lidem z kontroly, i když někteří si neochvějně myslí, že to celé řídí. Haha. Patří to do úrovně idejí – tedy pokud přijmeme tezi, že máme materiální tj. hmotný svět a nemateriální, tj. ideový.
  • Systém má své zákonitosti (= chce žít) a k tomu potřebuje energii – a to hlavně od všech lidí, kteří v něm jsou.  Nezáleží mu na tom, zda jej milujete nebo nenávidíte. Hate or love, who cares. Sytí se vaší energií – ano, jsme pro systém jakési „baterky“. Záříte nebo blikáte??
  • Když už v systému jste, surfujte na vlně a netopte se někde pod ní. Jakmile zjistíte, že vás to v práci zatraceně nebaví, že vám nevyhovuje nastavení, procesy, systém… uvědomte si, že TOHLE SE NIKDY NEZMĚNÍ. SYSTÉM SE KVŮLI VÁM NEZMĚNÍ, VY SYSTÉM NIKDY NEZMĚNÍTE. Tak to je a nikdy jinak nebude. Drobné změny a úpravy v něm zmůžete udělat, ale nic zásadního. Rozhodně nic, co by stálo za vaši cennou energii! SYSTÉM NEOHNETE. ANI O TO NESNAŽTE. JEN MARNĚ PLÝTVÁTE ENERGII, zato ve velkém krmíte svou frustraci.
  • Koho povyšuje systém? NEJLEPŠÍ Z NEJLEPŠÍCH? ALE KDEŽE! Systém promuje ty, kteří JSOU PRO UDRŽENÍ SYSTÉMU NEJVHODNĚJŠÍ – K TOMUTO ÚČELU TI NEJLEPŠÍ, nejlepší nástroj. Jde o tohle jediné. Je to na hlavu postavené? Nespravedlivé? Vztekat se nad tím a rebelovat můžete, ale to je tak vše, co s tím naděláte. A vyblikáte jen zbytečně svou vzácnou životní energii. Musím ale také poctivě zdůraznit, že se najdou jedinci, kteří nejen že jsou nejvhodnější pro systém, ale též jsou i ti nejlepší z nejlepších. Jedním dechem ale dodávám, není to častý jev. I to je bohužel daný fakt, který nezměníte. Hotovo, TAK TO PROSTĚ JE. JE TO FAKT A SMIŘTE SE S NÍM.

Survival kit pro toho, kdo chce zářit, ne jen unaveně blikat

  • Nebuď vyblikaná baterka – využívej systém pro sebe nejlépe, jak to jde. Najdi si odpovědi na: “vím, proč jsem tam, kde jsem, jaké to má výhody a jaké jsou mé hodnoty.”
  • Dej si závazek: Nebudu ztrácet energii tím, co změnit nemůžu, ale přesměruji ji tam, kam chci já, kde mi slouží.”
  • “Nebudu se zbytečně unavovat tím, co se děje okolo mě – ale soustředit se na sebe a na možnosti, jaké se mi nabízí.”

Když bude nejhůř a opakovaně budete mít pocit, že už to nedáte, vaše frustrace se přiblíží kritické hladině, rozhodně sbalte saky paky a odejděte. Jinak vás to semele zcela nemilosrdně. Cesta zpět do normálu je možná, ale zdlouhavá. Vám se to ale nestane, protože přemýšlíte o svém osobním rozvoji, nevydáte své lumeny jen tak pro nějaký systém!

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ