Přebíráte v debatách zodpovědnost za druhé?

Během rozhovoru se rozhostí trapné ticho, všichni se ošívají. Zachraňujete situaci, mozek vám jeden na nejvyšší obrátky, srdnatě nastupujete s komentářem… Uf, zlití potem jste až na trenkách. Nebo debata stojí už od startu, cílová páska v nedohlednu. Motáte se v kruhu, lidi se navzájem osočují, hledají viníka. Místo koncentrace na cíl odbíhají od tématu... Ale vy se potřebujete posunout v debatě dál a k něčemu dospět!

Proč to tak je a jak protistranou pohnout?

Jaké je to kouzlo? Existuje vůbec?

  • Neřešte, proč tomu tak je. Prostě je to fakt.
  • Soustřeďte se místo toho na to, jak debatu odstartovat a posunout dál.

Tipy, pokud chcete mít poslední slovo (aniž by to ostatní postřehli):

Používejte záchytné věty na vrácení hovoru k tématu. Vytvořte si takový soukromý arzenál slovního střeliva a adekvátně dle situace vyrukujte s potřebnou ráží. Např.:

  • Trapné ticho by se dalo krájet? Ukončete ho: „Napadá tě k tomu tématu ještě něco nebo to můžeme uzavřít?“
  • Když se hledá viník a ne řešení: „Poslyšte, motáme se v kruhu jak špína v kýblu, pojďme se zaměřit na řešení. Na cíl. Co teď udělat jako první?“
  • Můj soukromý (a absolutní) bestseller pro situace, kdy něco nikam nevede – udělám naprosto nečekanou odbočku v debatě a zeptám se na nějakou „blbost“ typu: „Máš zaručený tip na skvělý cheescake?“ nebo „Vážení, kde se tady dá pořídit spolehlivé elektrokolo?“ Prostě cokoliv mimo mísu. Klidně ať je to střelené. Pomáhá to!
  • A jak nastane změna energie v hovoru, nedávám šanci, rychle toho využívám a chopím se kormidla: “To bylo moc hezké. Já teď ale chci řešit TOHLE a vidím to TAKHLE…“ Nebo pokud využijete předchozí bod a hodíte do placu nějaký úlet a podaří se vám tím rozstřelit protistraně její téma, šup ke svému tématu: „A co jsem to vlastně chtěl… aaa, už vím, musíme dořešit tohle…“
  • A také se chytám „lechtacího“ místa v debatě. To je místa, kde cítím šanci na něco pozitivního: „V tomto s tebou souhlasím…“ nebo „To je ale zajímavý pohled, líbí se mi.“ nebo „Wow, tak tohle jste vymyslel báječně!“
  • Vážné věci sdělujte vážně (i šéfovi). Co si můžete dovolit podat odlehčeně, s chutí odlehčeně světu sdělte. Na vážné téma ale buďte vážní. Neshazujte zbytečně svou hodnotu, ani hodnotu tématu.

Bonusovka na závěr:

INFORMUJTE A SDĚLUJTE SVÉ STANOVISKO. Je-li žádoucí! Jinak ne. NEOBHAJUJTE SE. Nikdy. To je extra důležité. Už jsme dospělí, ne nejisté děti. ☺ Cítíte ten rozdíl mezi vysvětlit, jak jsem k tomu došel, versus obhájit, jak jsem k tomu došel? Vysvětlujte, neobhajujte…

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ