Taky si “hýčkáte” soukromé strachy? Co se jim konečně postavit!

Víte, co je nejpříjemnější na tom, když se přestanete v jednom kuse něčeho bát, obávat, strachovat se? Ten bezva pocit, že máte život konečně ve svých rukách. Ta hřejivá sebedůvěra. K nezaplacení! Umět být odvážný přitom neznamená odmítat “zdravý” strach…

Aby bylo jasno – řeč není o odůvodněném strachu, který nám jako spolehlivý bodyguard kryje záda už od pravěku. V nebezpečné situaci nastartuje tělo a mozek k útěku, obraně, boji. Vyplaví do těla super-pohon jako třeba adrenalin, který se postará o lepší reakce. Rozšíří zornice pro dokonalejší vidění… V takových chvílích je strach perfektně zdravá veličina. Být odvážný totiž neznamená odmítat tento “zdravý” strach… Být odvážný znamená přestat se bát bez důvodu – postavit se svým strachům a obavám, které akorát svazují křídla ve svobodném letu životem. Být odvážný znamená vypořádat se se svými strachy! Kdo se poddává svým chimérám, platí za to drsnou daň – vzdává se svobody.

Proč se postavit strachům a soukromým obavám

Odpovědí lze popsat pár á-čtyřek. Nebo to shrnout do jedné věty: Strach stojí mezi námi a našimi cíli. Při práci s klienty zjišťuji, že často i ti, kteří navenek vypadají naprosto neohroženě, svádějí uvnitř sebe vysilující šarvátky se svými strachy. Brzdí je v minulosti zakořeněné obavy. Kdykoli na nich klient zapracuje, dá to jeho životu doslova energetický shot. Najednou si dovolí věci dřív netušené. Dýchají svobodně! Místo aby nad jejich životem měly kontrolu jejich obavy, převezmou kontrolu nad svým životem sami. Chcete dosahovat svých cílů, dýchat naplno plnými plícemi? Pak zabojujte s vnitřními démony a strachy.

Tipy na posilování vlastní vnitřní odvahy, odbourávání strachu, vyrovnávání se s obavami

  • Vypište si všechny své strachy. Jako soudní patolog je jeden po druhém rozpitvejte – a postupně jděte s každým jednotlivých strachem víc a víc do hloubky. Co vše se skrývá za „všichni se mi budou smát“? I kdyby se smáli – no a? Vás to nic nestojí. „Ale pak budu světu pro smích a budu nula, nebudu mít vážnost!“ No a? Vážně je vážnost pro vás tak zásadní? Nic si za ni nekoupíte… „Protože přece když nebudu mít vážnost, nebudu mít kamarády!“ Tak nebudeš, co ti na tom vadí? “Přece že zůstanu sám na světě…“ Dovolte si virtuálně prožít do morku kostí tento bolestný marný příběh. Že se vám někdo směje a nikdo, ale vůbec nikdo na celém širém světě se s vámi nebaví a umíráte sami… prožijte si to a “užijte si to na max” – až do toho morku kostí. Představte si, že váš život končí, a poděkujte mu za tuto zkušenost.
  • Takhle si zkuste přijmout všechny své strachy… ať jen si pěkně jsou a v plné hloubce. Prožijte je. Když už je máte v sobě, co už. Nepřítele je třeba dokonale poznat, abyste ho mohli porazit.
  • Zkuste si naopak přijmout opačné extrémy. Naprostý opak vašeho strachu – celý úspěch pěkně v plné parádě, se vším všudy. Můžete, jde to, umíte si to představit v barvách? Šup, popusťte uzdu své nezkrotné fantazii pořádně naplno, žádné žinýrování…
  • Pracujte s konceptem DOVOLIT si. Dovolte sami sobě být šťastní, úspěšní. Teď hned. Řekněte si to od plic. Duchařina? Ale funguje.
  • Dovolte sami sobě “být chvíli v háji” a ve stavu, že teď se ne a nedaří. Nechte sebou tuto vlnu negace proplout. Jak přišla, tak zase odejde. Věřte, že až budete připraveni, tak se objeví něco, co vám pomůže jít dál.
  • Dovolte si být jiní. A komu se to nelíbí, ať si p…. ať o tom napíše na Hrad prezidentovi. Nebo na Facebook. Prostě vám to může být putna.
  • Udělejte si svůj obrázek – takovou koláž vaší skvělé budoucnosti – špičkoví designéři podobnou koláž dělají, než v reálu vytvoří fantastický interiér. A vylepte si svou koláž na ledničku nebo zrcadlo v předsíni a každý den se jednotlivými malými krůčky k němu přibližujte. Metoda malých kroků, znáte? Funguje bezvadně. Nezapomeňte svůj obrázkový výtvor opatřit datem – protože když něco fakt chcete a uvěříte, že i vy to můžete mít, splní se to.

Tip pro případ, že se vám nedaří změnu odstartovat

A když nic nepomáhá, říkejte si afirmace (protože když už nic jiného dělat nemůžete, “přeperte” svou hlavu a své nastavení), např:

  • jsem v rezonanci s důvěrou v život a jeho naplnění
  • každý den úspěšně postupuji krok za krokem v plnění svého poslání/snu

Podobné afirmace sobě na míru dle svých přání si říkejte každý den. Tak často, až vaše hlava přijme, že by to tak mohlo být.

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ