Tak kudy a kam to letos bude?

Lednová mantra? Osobní posun, osobní růst, osobní rozvoj. Na začátku roku bilancujeme. Co se mi podařilo? Nemohl jsem víc zabrat? Proč to zase nevyšlo? Letos to vyjde.

A trip na Kanáry tím vzhledem k cestovním restrikcím nemyslím. Co je úplně na začátku, než v cíli stojí úžasný dům snů? Projekt snů? První vydělaný milion? Nápad přece. Myšlenka, idea. Že by přímo tady, na tomto místě jednou… ach, to by bylo krásné. Toužíme si potají. A ejhle, ten dům (na)jednou stojí! Protože ten nápad kdysi někdo měl a na startu si ho v duchu jen vizualizoval. Někdo, kdo měl odvahu to pak vyřknout nahlas a pustit se do toho. I když se to na začátku zdálo hotové sci-fi. Když on, proč ne ty?

Každý rok v tomto období, ať chceme nebo ne, bilancujeme. Zakládáme pomyslný šanon se starým rokem do šuplete a ptáme se sami sebe: jak chci žít dál? Co se mi podařilo? Nemohl jsem víc zabrat? Vždyť jsem byl loni přesně touto dobou tak namotivovaný ke změnám… KDE, v jakém okamžiku jsem ztratil odvahu? Nebo jste sami sebe možná příjemně překvapili a letos byste to rádi zopakovali. Slovy klasika: Kam kráčíš, člověče?

Kam jdeš, člověče, víš to? A víš taky, PROČ tam jdeš?

To, za čím se honíš, tě brzdí nebo naopak pohání? Má to pro tebe ten pravý, hluboký smysl, nebo o něm musíš sám sebe přesvědčovat? To to pak drhne, co… to se jednomu těžko sbírá morál. Chvílemi se ti možná daří táhnout káru dál, ale kára je každý den těžší a těžší.

Mám pro tebe soukromý tip. Pojď si nastavit své letošní záměry tak, aby ti fungovaly a vedly k tvému cíli.

Jak na to?

A/ Nejdřív se zamysli.

Polož sám sobě tyto otázky a hledej/najdi na ně odpovědi:

 • Kdo jsem já? A co nejsem?
 • Pro co jsem se narodil/a? 
 • Po čem toužím, čeho chci dosáhnout? 
 • Co tvoří mé hranice, znám je?
 • Co bych dělal/a, kdybych měl/a neomezené možnosti, zdroje, schopnosti? Proč to nedělám? Co mi v tom brání, čeho se na tom bojím?

B/ Nastav si své novoroční předsevzetí letos jinak.

S chutí. Radostně! Žádné zákazy a příkazy a deadliny a stresy. Co nebudu dělat nebo co přestanu dělat. Že nebudu kouřit, pít alkohol a zřeknu se tučných sýrů a čokolády? Nene, takhle NE. Jinak! ☺

Návod ve 3 krocích:

1. Napiš si, co chceš, aby konkrétně tobě rok 2021 přinesl:

 • Jak chceš žít? (Např. chci více cestovat, strávit každý den 30 minut chůzí v přírodě, mít kolem sebe inspirativní lidi, rozvíjet se…)
 • Co chceš prožívat? (Např. hezké vztahy s druhými… dobrodružství… seberealizaci a smysluplnost…)
 • Jak se chceš cítit? (Např. více se radovat, smát, žít, milovat…)
 • Jak chceš výše uvedené prožívat na úrovni práce, osobního života (osobnosti), partnerských vztahů, plnění si poslání, těla (fyzického stavu)

2. Rozepiš si podrobněji předchozí krok:

 • Jak to můžeš udělat? 
 • Jak to jde zařídit? 
 • Co k tomu (po)vede?

(Poznámka: Nevadí, když tě u některé položky nic nenapadá. Hlavně že někde máš nápad. Další přijdou postupně. Nabaluje se to. Tím se teď netrap.)

Můžeš si to napsat v podobě myšlenkové mapy nebo do tabulky – o pár řádků níž máš příklad, jak to může vypadat.

3. Teď si projdi, co jsi si napsal/a. A přeformuluj si to do stanoviska: MÁM TO / DĚJE SE MI TO. A tím zahajuj svůj den, ještě než vstaneš z postele. Přeříkej si to v pohodlí pod peřinou. A když už je řeč o peřině… koneckonců můžeš jít s tak pěknou myšlenkou i spát. I během dne si to sem v mysli vytáhni a znovu si to opakuj a připomínej: TOHLE je MOJE CESTA.

Co chci, aby mi rok 2021 přinesl?

„Bože, dej, ať se smířím s tím, co změnit nemohu. Bože, dej, ať změním to, co změnit mohu. Bože, dej, ať jedno od druhého rozeznám. “

František z Assisi (1182 – 1226)

Aha, zajímá tě, proč jsou vlastně záměry, vize a poslání tak důležité…

Už dávno bylo psáno v bibli, ale i současné vědecké poznatky hlásají, že vše se nejprve děje na úrovni ducha (na počátku bylo slovo…  nebo nápad a myšlenka). A to se následně propisuje do hmoty (do realizace).

Ergo – když máme myšlenku echt intenzivní, od prvního vyřčení jí postupně dáváme význam a vážnost a možnost realizace. A je velká šance, že se to stane. Jednou!

A tohle ti z celého srdce přeji

 • Mít tu drzost, být sám sebou.
 • Mít odvahu jít svou vlastní cestou, i když tomu druzí (a možná i tví nejbližší) nebudou rozumět. Protože to je tvůj sen, ne jejich – proto tomu dost možná nikdo kromě tebe ani rozumět nemůže.
 • Mít kuráž dívat se na svět v naději a optimismu a nenechat si to nikým a ničím vzít.

A pokud stále tápeš a nevíš kudy kam, pojď to probrat. ☺ Tvůj osobní posun a osobní růst v roce 2021.

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ