Jak tančit tango – aneb seminář “Zpětná vazba, hodnocení a motivace”

V říjnu jsem pro společnost ict PRO vedla seminář na téma: zpětná vazba, hodnocení a motivace. Probírali jsme zásady poskytování zpětné vazby a hodnocení druhých. Na co si dávat pozor a jak podávat nepříjemné zprávy zejména lidem, na kterých nám záleží, nebo jsou pro nás určitým způsobem autority. Jak motivovat druhé nepeněžně. Výzva, to všichni známe. O to větší, když se týká zaměstnanců v nižších pozicích, jako jsou např. operátoři.

Já tvrdím, že to jde. Ale není to lehký!

Byl to velmi povedený seminář, otevřená a uvolněná atmosféra. Díky tomu jsme mohli jít více do hloubky. Účastníkům za to děkuji!

Je to o nás

Ujasnili jsme si, že naše jednání při sdělování nepříjemných zpráv významně ovlivňuje naše osobní nastavení. Je to o nás samotných. Jak pevně si stojíme za tím, co děláme, za svým názorem. Jak moc se necháme ovlivnit nebo dokonce vykolejit názorem nebo reakcí druhého. Proč se nám to děje, kde se to bere. Proč máme stísněný pocit nebo dokonce obavy říci něco nepříjemného.

Na semináři jsme došli k tomuto:

Naše „golden rules“:

  1. Vždy mít na paměti, jaký je účel toho, co děláme. (Proč poskytuji někomu zpětnou vazbu, proč jej hodnotím).
  2. Co tím chci získat?
  3. Jaká je moje role v této činnosti (Jaký mám k tomuto mandát, oprávnění, kompetenci).
  4. Nepodcenit přípravu. Podle čeho hodnotím? Mít nachystané kompetence, atributy toho, co hodnotím a svou metriku (vše se dá měřit).
  5. V hodnotícím hovoru i při poskytování zpětné vazby, hodně se ptát. Nechat druhému prostor na svou sebereflexi.
  6. Neuhýbat, jít rovnou k cíli – k tomu, co chci sdělit.
  7. Tančit tango. Hodnocení a zpětná vazba není páka a přetahovaná, kdo vyhraje. Je to vytváření společného prostoru pro další (jistě skvělou) spolupráci.
  8. Být co nejvíce konkrétní, hodnotit situaci, výkon, ne člověka.
  9. Domluvit se, co dál. Jaké budou následné kroky. SMART (jednoduché, měřitelné, dosažitelné, realistické a hlavně, časově stanovit!)
  10. Revize, kontrola. Jak se daří plnit domluvené cíle?

Reakce účastníků

„Celkově téma hodnotící pohovory začnu teprve dělat. Přínosem pro mě bylo, že jsem se dozvěděl, jak vést pohovor, na co se ptát, co je jeho účelem … Velmi cenné školení, lektorka sympatická, skvělý projev.“

Ondřej

Líbila se mi interakce, rozebírání konkrétních situací. Přínos byl, jakou formou dát negativní zpětnou vazbu. Jak se vyrovnávat se svými obavami. Velmi příjemný seminář a povzbuzující na zlepšení nejistoty.“

Kateřina

Zaujalo mě nejvíce jak využít hodnocení v zaměstnání a jak poskytovat zpětnou vazbu nejen v práci, ale i v životě. Celkově hodnotím školení velmi kladně.

Jiří

Zajímá vás toto téma? Pojďme diskutovat a hledat možnosti, jak být v práci a životě v pohodě.

 

POJĎTE DO TOHO!

helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Další články — případové studie z firem

Personální audit v přední české společnosti dodávající komponenty pro mezinárodní automobilový průmysl

Personální manažerka ve společnosti náhle onemocněla a firma neodkladně potřebovala zástup v řídicí roli personálního oddělení - a to tak, aby ve společnosti vše kolem personalistiky fungovalo hladce jako dosud a nenastal významný výkyv.

Jak zvýšit angažovanost zaměstnanců ve firmě a omezit zvyšující se fluktuaci? Co dělat, když je třeba rozmluvit tým a rozproudit komunikaci mezi týmem a vedením?

Rozkaz zní: „Seškrtejte rozpočet oddělení o 20 %“. Co dělat, když vám vedení firmy sníží roční náklady na oddělení? Propustit lidi nebo změnit funkční procesy?

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ