Jak tančit tango – aneb seminář “Zpětná vazba, hodnocení a motivace”

V říjnu jsem pro společnost ict PRO vedla seminář na téma: zpětná vazba, hodnocení a motivace. Probírali jsme zásady poskytování zpětné vazby a hodnocení druhých. Na co si dávat pozor a jak podávat nepříjemné zprávy zejména lidem, na kterých nám záleží, nebo jsou pro nás určitým způsobem autority. Jak motivovat druhé nepeněžně. Výzva, to všichni známe. O to větší, když se týká zaměstnanců v nižších pozicích, jako jsou např. operátoři.

Já tvrdím, že to jde. Ale není to lehký!

Byl to velmi povedený seminář, otevřená a uvolněná atmosféra. Díky tomu jsme mohli jít více do hloubky. Účastníkům za to děkuji!

Je to o nás

Ujasnili jsme si, že naše jednání při sdělování nepříjemných zpráv významně ovlivňuje naše osobní nastavení. Je to o nás samotných. Jak pevně si stojíme za tím, co děláme, za svým názorem. Jak moc se necháme ovlivnit nebo dokonce vykolejit názorem nebo reakcí druhého. Proč se nám to děje, kde se to bere. Proč máme stísněný pocit nebo dokonce obavy říci něco nepříjemného.

Na semináři jsme došli k tomuto:

Naše „golden rules“:

  1. Vždy mít na paměti, jaký je účel toho, co děláme. (Proč poskytuji někomu zpětnou vazbu, proč jej hodnotím).
  2. Co tím chci získat?
  3. Jaká je moje role v této činnosti (Jaký mám k tomuto mandát, oprávnění, kompetenci).
  4. Nepodcenit přípravu. Podle čeho hodnotím? Mít nachystané kompetence, atributy toho, co hodnotím a svou metriku (vše se dá měřit).
  5. V hodnotícím hovoru i při poskytování zpětné vazby, hodně se ptát. Nechat druhému prostor na svou sebereflexi.
  6. Neuhýbat, jít rovnou k cíli – k tomu, co chci sdělit.
  7. Tančit tango. Hodnocení a zpětná vazba není páka a přetahovaná, kdo vyhraje. Je to vytváření společného prostoru pro další (jistě skvělou) spolupráci.
  8. Být co nejvíce konkrétní, hodnotit situaci, výkon, ne člověka.
  9. Domluvit se, co dál. Jaké budou následné kroky. SMART (jednoduché, měřitelné, dosažitelné, realistické a hlavně, časově stanovit!)
  10. Revize, kontrola. Jak se daří plnit domluvené cíle?

Reakce účastníků

„Celkově téma hodnotící pohovory začnu teprve dělat. Přínosem pro mě bylo, že jsem se dozvěděl, jak vést pohovor, na co se ptát, co je jeho účelem … Velmi cenné školení, lektorka sympatická, skvělý projev.“

Ondřej

Líbila se mi interakce, rozebírání konkrétních situací. Přínos byl, jakou formou dát negativní zpětnou vazbu. Jak se vyrovnávat se svými obavami. Velmi příjemný seminář a povzbuzující na zlepšení nejistoty.“

Kateřina

Zaujalo mě nejvíce jak využít hodnocení v zaměstnání a jak poskytovat zpětnou vazbu nejen v práci, ale i v životě. Celkově hodnotím školení velmi kladně.

Jiří

Zajímá vás toto téma? Pojďme diskutovat a hledat možnosti, jak být v práci a životě v pohodě.

 

POJĎTE DO TOHO!

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Další články — případové studie z firem

Ve firmě vládne podivná nálada, nedaří se plnit dlouhodobé cíle, nastavené procesy se zdají být neefektivní, nebo zcela nefunkční, a vy nevíte proč? Tým je demotivovaný, neagnažovaný, unavený, chybí šťáva, energie a přemýšlíte co s tím? Firma rychle a nebo najednou vyrostla. Zaběhnutý systém práce/ běh firmy nějak nestačí, nevyhovuje. Jenže co a jak změnit? Máte hodně nebo málo lidí? A jsou to správní lidé na správných místech?

Rozhodli jste se pro personální audit ve firmě? Využijte přehledný a krátký návod, jak se v něm neztratit, na co si dát pozor, a jak výsledek interpretovat.

Vedení firmy a lidí je v zásadě jednoduché. Stačí si udělat jasno ve 4 základních věcech. Jak tohle uděláte, řízení lidí najednou půjde jakoby samo od sebe, motivace zaměstnanců půjde nahoru.

Vedení si stěžuje, že se lidé nechtějí vzdělávat, nezajímají se o novinky v oboru. A zaměstnanci zas říkají, že nemají podmínky a čas pro rozvoj. Výmluvy!

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ