Jak najít vnitřní klid nejen v době krize? Proměňte si každý den ve svátek

Svět vykolejil. Mnoho lidí se dnes utápí v beznaději a bojí se zítřka. Jak najít vnitřní klid v době krize? Jak se zbavit stresu? Krize je čas pro osobní růst.

Svět vykolejil

Tohle nikdo nepamatuje. Karanténu, roušky a paniku řeší jak vyspělé západní země, tak lidé v chudinských slumech. Někoho panika ovládla natolik, že na roušce trvá, dokonce i když jede sám a sám v autě nebo jde po lese jen se psem. Příliš uvědomělí občané volají policii na souseda, který na svém balkoně kouří cigaretu na uklidnění. Ale bez roušky! Je tohle noční můra, kterou teď musíme prožívat každý den? 

Noční můra za bílého dne?

V noční můře se vždy netopíte po nos v močálu uprostřed Mordoru a hlavu se vám nesnaží ukousnout skřeti. Klidně to může vypadat třeba takto: každé ráno ženete potomky hned od snídaně k sešitům, abyste vůbec stihli vybojovat každodenní bitvu s nenormálním množstvím úkolů, které vám posílají ze školy po gigabajtech. Do toho se vám pálí na plotně oběd, protože jste se začetli do mejlu od šéfa. Odpoledne vás čeká pracovní videocall, takže nervózně řvete na zbytek rodiny, aby vám šmarja půl hodiny nelezli do pracovny. Pardon do ložnice. Půl hodiny to snad vydrží, to po nich chcete tak moc?!!! A během toho videohovoru vám dojde, že na sobě pořád máte tu mikinu s Mickey Mousem a flekem od vaření…

Ekonomové straší, kudy chodí

Vyhrožují, jak nás pohltí chřtán celosvětové krize. Firmy jedna za druhou páchají nepopulární opatření – snižují mzdy, škrtají bonusy, redukují stavy. A lidem na volné noze situace není volná už vůbec – přicházejí o zakázky, jsou první na raně, nikdo se s nimi nemazlí. A vztahy? Vykolejenou situaci někdo jakž takž zvládá. Ale v mnoha domácnostech to skřípe, protože strach, nejistá budoucnost a všeobecný stres si vybírají svou daň. Po drsné karanténě prý obdrželi v Číně rozvodoví právníci nevídané množství žádostí o rozvod. 

Jen objem prodeje oblečení online paradoxně významně neklesl. Tedy takto: lidé nadále nakupují v e-shopech kousky pro horní polovinu těla. Že by lidem už definitivně hráblo? Ne, jen se většina světa účastní virtuálních schůzek ze svého domova, takže vás kolegové a klienti vidí na mítincích jen od pasu nahoru a dole můžete mít na sobě třeba spodek od pyžama. Tak co s tím? Poddáte se všeobecnému bláznění a složíte zbraně, protože to přece nejde ustát?

Ale no tak, máme na víc!

Musíme to zvládnout, protože po skončení výjimečného stavu potřebujeme, aby svět fungoval dál. Není možné, aby nic nejelo.

Jak se zbavit stresu? Je to v zásadě snadné. Nepanikařme a dělejme to svoje, co v daný okamžik dělat můžeme (nebo musíme). Pěkně krok za krokem

Pojďte se soustředit na cíl – a přijmout fakt, že „jen“ cesta k němu se možná mění

O tohle jde především. Mění se lehce zřízení společnosti. Už jen z tohoto pohledu je užitečné přijmout fakt, že svět prostě bude jiný… Ale naše cíle a sny nadále platí! Mluvíme tu ale o těch pravých ořechových – sny a cíle, které máme hluboko v srdci, jsou naše vlastní, nepřevzaté od někoho jiného*.

* Jak poznáme, že je náš cíl opravdu náš, ten pravý? Tohle ví naše duše, cítí to naše srdce. Jenže rozum s nimi často nemluví. Zvlášť když je ve stresu. A to v posledních týdnech je. Tak se uklidněte a začněte být na sebe hodní. Položte sami sobě otázku: „To co chci, kam jdu, promění to můj den ve svátek?“ Pokud ano – hurá, máte to! Když ne – tak to nejste na své správné cestě.

Ale naše cesta, naše možnosti, které vedou k vysněným cílům, se můžou proměnit. Nebo být dokonce zcela jiné. A o tohle teď jde. Náš rozum nás tvrdošíjně drží v zajetých kolejích, stokrát nacvičených scénářích našeho života, osobního i pracovního… protože tohle zná a podle těchto schémat se řídí. Nesměle nabídnete nový scénář, neznámou cestu? Ajaj, GPS hlásí, že nemá souřadnice.

Zapracujte na své mentalitě. Je čas na osobní růst

V době paniky a krize dejte (aspoň na chvíli) přednost sami sobě. Sáhněte do své duše, dotkněte se jí – co si niterně myslíte a co chcete, co vám dělá dobře? Je jedno, co to je, nezáleží na velikosti a velkoleposti vašeho snu nebo cíle. A teprve pak se nechte unášet přítomností a životem, jaký je právě teď. Přijměte tuto situaci. Nebojujte s ní. Je to tak, jak to je. Nechte se chvíli unášet po proudu řeky jako papírová loďka… A horizont a směr se vám brzy ukáže sám. Opravdu! Když to nebudete hrotit, ukáže se.

A teď konečně přichází na scénu rozum…

Dělejte to, co máte dělat každý den: své rutiny a povinnosti. Ukotvujte se do tady a teď. Soustřeďte se na to, co máte dělat dnes a možná zítra. Ale dál neplánujte, nestresujte se budoucností. A teprve až teď, když jste v klidu, si dělejte plány B pro situace, co kdyby vše selhalo

Blížíme se do finále. Tohle je velmi důležité:

Každý den intenzivně myslete na to, co promění váš dnešní den ve svátek

 • připomínejte si každý den 3 věci, za které jste právě nyní vděční
 • protože co máme dobré dnes, můžeme mít ve větší míře zítra
 • pokud si nevážím toho, co mám dnes, jak může přijít zítra něco lepšího?

Hlavně se nenechte stahovat okolím dolů. Autoritami, médii, ani svými nejbližšími (a to je zvlášť velká výzva, když s nimi bydlíte pod jednou střechou). Jak víte, že mají pravdu? Existuje univerzální pravda a zrovna oni ji mají? Odpověď znáte. Jak vidíte, váš cíl a plány jsou jen vaše, tak si je nenechte ničím a nikým sebrat. Dopřejte si čas – obzvlášť nyní – a taky si dopřejte trpělivost. 

Potlačte své ego. Zastavte ten neustálý kvalt, že včera bylo pozdě… Nechte se unášet proudem a dělejte pro jistotu plány B (kdyby náhodou) a nepanikařte. Jste skvělí. A já plně věřím tomu, že šikovní lidé (a to vy bezesporu jste!) si práci vždy najdou, byznys nastartují. Svět se přece nezastavil na věky. Ano, je to výzva, není to jednoduché, vím. O to více je třeba pracovat na své mentalitě a dělat plány B. 

Tipy ve zkratce

 1. Soustřeďte se na svůj konečný (pravý, správný, vlastní) cíl.
 2. Nechte se unášet v proudu dění a nové situaci, nehroťte nic, dívejte se kolem sebe, nové dveře se otevřou, nové možnosti přijdou.
 3. Netrvejte na tom, že to, co jste dělali dosud, budete dělat stejným způsobem.
 4. Přijměte tuto situaci jako stav: „tak to je.“ Nebojujte, nechoďte hlavou proti zdi.
 5. Dělejte mentální cvičení, starejte se o sebe a vyslyšte svou duši a srdce.
 6. Až nakonec nechte promlouvat rozum: jak a co dělat. KAM jdete, to už víte.
 7. Pro jistotu si udělejte i plán B. To je pro vaše uklidnění, kdyby náhodou vše selhalo, ale to se přece vůbec nemusí stát! Proč by mělo?
 8. Nenechte se nikým a ničím stahovat od cíle. Je to váš cíl, možná poslání i osud, co je komu do toho? 
 9. Média stačí 1x za den na 10 minut. Na informace to stačí. Nenechte se strašit. 
 10. Každý den myslete na to, jak si proměnit svůj (tento) den ve svátek.

Vše, co jsme, je výsledkem toho, co jsme si mysleli. Buddha

Dopřejte si zdravý luxus být sami sebou – jedině tak objevíte cestu ke svému životu a cíli.

Dokážete víc, než si myslíte. Stačí spojit rozum a duši dohromady. 

Chcete aktuální situaci využít pro osobní růst? Ráda vás provedu.


Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ