Kdy je čas na vlastní byznys a jaké jsou první kroky

V práci už vás to nebaví, netěší, děláte nesmyslné věci. V hlavě přitom už dlouho nosíte myšlenku a v srdci touhu na vlastní byznys. Je čas.

První lednový článek a začneme zvostra. Začátek roku má v sobě další dílčí začátky. Někdo začíná hubnout, jiný chce konečně odstartovat večerní kurzy angličtiny. To jsou malé ryby. Ale co když chcete do života tnout víc? Co když jste si při bilancování na konci roku sáhli poctivě do svědomí a přiznali si, že toužíte pustit práci a spustit vlastní byznys? Jen ta kuráž, kdyby byla. Jen ta hypotéka, kdyby nebyla…

Jak jste k tomu poznání vlastně došli, když se nestalo nic zásadního? Žádný fail velkého projektu, ani nerudný boss se po vás nevozí, Sportku jste nevyhráli… Tak jaké máte dát vysvětlení partnerce/partnerovi, kolegům, šéfovi? Jednoduše. Něco není vono. A není to vono od pondělí do pátku. A ani o víkendu vás pochyby neopouští. 

Kdy je správný čas na vlastní byznys?

V práci už vás to nebaví, netěší, děláte nesmyslné věci. Ne všechny, samozřejmě. Ale spousta času je značně neproduktivní… na což stále dokola upozorňujete vedení, ale nikdo neposlouchá. Systém změnit nelze. Opravdu ne, neplýtvejte zbytečně energií.  Ale změnu můžete udělat vy. Napadá vás, jak by to bylo hezké mít pracovní svobodu, dělat to, co vás baví, v čem jste dobří. Vidět konečně výsledky. Radovat se z nich, cítit uspokojení.

Táhne vás to mít svou truhlářskou dílnu. No ano, jste etablovaný právník, vyděláváte skvělé částky a taky jste na to šmarjá studovali celou věčnost. A těch probdělých nocí před zkouškami, co jste kvůli tomu protrpěli… Jenže TEĎ už těch spisů máte plné zuby. Klienti vás rozčilují. Vy chcete dělat rukama a vidět hmatatelný výrobek! 

Nebo zbožňujete psy, je to vaše vášeň číslo jedna, dvě i tři. Nejraději ze všeho byste měla psí salon a hotel v jednom. Nebo jste estéti a při vstupu do jakéhokoli prostoru už ho v duchu předěláváte. Nejraději byste předělávali svět do krásna každý den i naživo, nejen v duchu. Malujete a po večerech tvoříte dekorace…. tak co si otevřít třeba designovou dílnu s kurzy a obchůdkem?

Ale vždyť já se neuživíííím! Nebo ano?

Koníčkem a tím, co mě baví, se neuživím. To od klientů i přátel slyším často. Taky jsem si to kdysi myslela. Přitom o tom člověk není bytostně přesvědčen – spíš se bojí toho, že by to mohlo nastat. Bojí se toho velkého černého neznáma.

Že jste chyceni do sítí pasivních obav, poznáte takto – kdykoli začnete o té troufalé změně přemýšlet, vyskakují na vás naléhavé mantry typu:

 • Jenže tím, co mě baví, se neuživím.
 • Když dám výpověď, ztratím to, co jsem vybudoval/a.
 • Když dám výpověď ze své zajeté kariéry, ztratím své jméno.
 • Když dám výpověď a nedopadne to, budu pro všechny lůzr.
 • Když se mi ve vlastním byznysu nebude dařit, budu NIC.

A tak dále a tak dále. Obavy, strachy a chybné destrukční programy se nám v hlavě prohání jak meluzína. Je to běžná funkce mozku. Mozek nezná, co to je pustit se do vlastního snu. Nezná, co to je dělat věci po svém. Jede si svoje známé trasy a scénáře, protože tak šetří energii. Proto nás stahuje dolů a našeptává „Nemáš na to!“ a „Tohle nedopadne dobře!“ 

„Jediný způsob, jak odvádět skvělou práci, je milovat to, co děláte. Pokud jste takovou ještě nenašli, nespokojte se s ní a jděte dál.“  Steve Jobs

Uvědomte si, že klíč k osobnímu štěstí a naplněnosti máte v rukou jen vy sami. Kolik lidí kolem vás je vážně spokojených? Rozhlédněte se. Jak to dělají? Aha, oni dělají to, co chtějí… Proč vy ne? Už je čas! Odložením o rok nebo o další fixaci hypotéky to jen… odložíte. A budete se trápit dál. Rok 2020 je na změnu kariéry perfektní. 

Tipy na to, jak to zvládnout

 • Začněte si rýsovat svůj osobní byznys plán: svůj postoj a obavy pustit se do svého rozdělte na dvě roviny: racionální a mentální. A vypište si vše, čeho se bojíte nebo co neznáte:
  • Racionální, logické okolnosti – např. nevím, jak založit živnostenský list, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním, jak seženu peníze a kolik jich vlastně potřebuji, nemám potřebný prostor, kancelář…
  • Mentální zábrany – když mi to nevyjde, co se mnou bude? Bože, budu lůzr, nula… tchyně bude na koni… atd.
 • Teď ke každé položce, kterou jste si zapsali, hledejte řešení. A pokud ho nevíte, najděte si někoho, kdo vám s touto oblastí pomůže – inspirujte se od druhých, co si touto cestou prošli, rádi se o zkušenosti podělí. Mezi živnostníky a lidmi na volné noze panuje solidarita. Nebudete na to sami.
 • Hledejte řešení a možnosti, jak se do svého pustit. Ne důvody proč ne. Jsou různé formy podnikání a zaměstnání. Na začátek například můžete svůj byznys rozjíždět po víkendech. Nebo si domluvte zkrácený pracovní úvazek a vlastnímu byznysu se věnujte ve volném čase. Nemusíte do něj skočit hned na 100 %. Naplno naskočíte, až to slušně pojede. Nebojte se, unavení ze sezení na dvou židlích nebudete! Když děláte to, co vás baví a čemu věříte, pak práce a koníček organicky prolnou.
 • Udělejte si osobní rizikový plán – tj. Jak poznám, že se mi nedaří a je čas pokus o podnikání ukončit. Nebudu vám tu tvrdit, že se nic neděje, že z toho nebudete přešlí. Ale jsou to zkušenosti a na příští cestu budete o hodně poučenější. A je dobré znát svou subjektivní hranici, za kterou nepůjdete – vyhnete se tak destruktivním finančním ztrátám. A že to tentokrát nevyšlo a okolí si ťuká na čelo? To vás nerozhodí, vy jdete za svým, vy máte koule to zkusit. Jednou to vyjde. Vy neprožijete svůj život jako vycucaná baterka. Vy ne. 

Pokud vás to táhne jít svou cestou, neváhejte. Jen si to dobře nachystejte a postupnými kroky se do toho pouštějte. A kdyby náhodou něco nedopadlo, nic se neděje. Měli  jste ošetřená rizika, jste o cennou zkušenost bohatší a víte, na co si příště dát pozor, aby to tentokrát vyšlo. 

Jít za svým STOJÍ ROZHODNĚ ZA TO! Protože jste sami za sebe. Jste svobodní. A to je pocit k nezaplacení.

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ