Pomoc, nic neumím a nic nedokážu!

Nevím, co dělat. Každý něco umí, každý má na něco talent. Tedy až na mě. Já neumím nic. Já su takové chudááák! Často to slýchám. Až moc často. A víte co? Já tomu nevěřím. Nevěřím na chudáky bez nadání, co jim bylo do vínku dáno jedno velké NIC.  

Sáhnem si do svědomí, ano? Co vy, napadaly vás někdy takové heretické sebe-pochyby? Jistě, kdo by občas nezapochyboval… Problém nastává, když si člověk začne hovět v bahně sebe-zoufalství trvale. Když se sebemrskačské NIC NEUMÍM, NEZVLÁDNU TO! stane odpovědí na všechny výzvy. 

Bojujete s tím taky? 

Zkuste si položit tyto otázky

Kam vás táhne srdce? Kdybyste měli neomezené možnosti, co byste dělali? Bez ohledu na peníze, hypotéku, praxi, lidi okolo sebe…

Korensponduje to s možnostmi, jaké máte? Že ne? Zamyslete se nad tím, jak tyto (ne)možnosti ovlivnit nebo vytvořit. Aspoň nějak. Nemusí to být na 100 %. Ono i 20 % je v cajku. Pořád lepší než dokonalé NIC!

Možnosti a omezení

Každá mince má dvě strany – rub a líc, to tvoří její podstatu. Na omezení a rizika se zkuste podívat v perspektivě rubu a líce: jak moc jsou reálná? Jaká fakta mám k dispozici? Jak je můžu ovlivnit? A pokud nemůžete, proč se tím trápíte, z čeho máte obavy? 

Moje zkušenost je: Velmi často nás od plnění našich cílů a snů odrazují obavy a strachy, které ani nejsou reálné, protože se dosud ještě nikdy neudály! Jejich naplnění je navíc statisticky vysloveně nepravděpodobné.

Chce to akci

Vykročte. ENERGIE. Zaměření. Fokus. To jsou vaše klíčová slova. 

Klidně se můžete pustit do něčeho nového, ale pomalu a postupně. Můžete dělat paralelně dvě práce. Být někde zaměstnaný a o víkendu pořádat kurzy srdcovky… jak se tato aktivita rozjede, postupně ji budete rozšiřovat, až ji nakonec budete dělat jako svou hlavní činnost. Sen je splněn, mission accomplished.

Legislativa a tento svět nám nabízí velké možnosti. Fakt!

Máme různé formy úvazku – zkrácené, dohody DPČ a DPP, na dobu určitou… a vše lze navíc různě mixovat. Tak si namíchejte to svoje pracovní mojito. 

Že to nikdo neudělal ve vašem okolí před vámi, cesta není prošlapaná? Who cares! Popadněte mačetu a vyrazte. Prostě budete první. Protože vždycky musí být někdo první. A někdy se navíc prvenství dost vyplácí… 

Nic neumím, nic nedokážu

Trápí vás myšlenka, že nic nedokážete a nic neumíte? Nevíte, kde najít motivaci, abyste něčeho dosáhli, víc se snažili? Sice si řeknete, že strašně chcete, ale něco hlouběji pořád není dostatečně motivované. Chybí ten správný drajv. 

Ruku na srdce. 

Spíš jen neumíte využít čas efektivně, odkládáte povinnosti, neumíte se soustředit na cíle v danou chvíli. Potřebovali byste nějaké pošoupnutí správným směrem a dokázat se odrazit ode dna. A neztrácet průběžně motivaci.

Označte věci správnými štítky

Tzn. hledáte motivaci, odhodlání, vytrvalost. Ano, takhle se to jmenuje. Ne nic neumím, nemám, nedokážu. To vyřaďte ze svého slovníku.

Podívala bych se na vaši situaci z více úhlů, a to: 1) motivace, 2) vytrvalost/odhodlání a 3) nic neumím a nedokážu.

1)

Motivace velmi často souvisí s tím dělat to, co opravdu chcete, co vás baví. To, kam vás táhne srdce. Co to je? Co byste nejraději dělali bez ohledu na cokoliv (na schopnosti a své okolí)? A proč co neděláte? Co tomu brání?

2)

Něco změnit. Do něčeho se pustit a vytrvat, což ovlivňuje naše nastavení hlavy. Máme obavu se pustit do něčeho nového. Sice chceme, ale pak se držíme staré dobré nudné jistoty. Tohle je běžné. Takhle nás zrazuje naše hlava, naše nastavení mysli. Mozek se řídí podle vzorců, jaké zná. Novinky jej vykolejí, jako by neměla GPSka souřadnice… a proto mysl vytvoří domněnky, obavy „to nedáš / nebude se ti dobře dařit / drž se svého kopyta, ševče.“ Proto se pak těžko pouštíme do nového, kde nemáme vyzkoušené, že nám to bude fungovat.

Vše je hra na kdyby: kdyby tenkrát a co když se stane… 

Zkuste tomu vyhlásit válku. Neplatí nic jiného než život TEĎ a TADY. Přítomný okamžik. 

A ten vám říká co, ha? Jak moc vás vaše práce v přítomném okamžiku baví. Moc ne? Je to doslova hrůza? Tak čeho se bojíte na změně? Co nejhoršího se může stát?! Jaká jsou tam rizika? A jsou reálná? Jak se můžete popř. ošetřit? 

3)

Nic neumím a nedokážu… Hynku, Viléme, Jarmilo, držte mě!!! Rozhodně umíte hodně věcí. Fakt, jsem si tím jistá. Podívejte na sebe, na celý svůj život od narození doteď, kolik jste toho zvládli, naučili se, dokázali. Je toho moooc. Tohle všechno vezměte a použijte tam, kam by chtělo vaše srdce. 

Rozum a cit

Je třeba zkusit rozdělit vaše trápení na dvě složky: rozum (tj. to co chci dělat, schopnosti) a duši (proč nevydržím a nedokážu to). A obě tyto složky následně spojit. 

Jak jsem uvedla, hodně věcí se odehrává díky/kvůli našim programům v hlavě. A ty jsou někdy pěkně destruktivní! Ale jde je změnit: s-y-s-t-e-m-a-t-i-c-k-o-u prací. 

Skvělá kniha k tématu je od Vadima Zelanda: Ovlivňování reality. Vaše čtení na tohle léto. 🙂 https://bit.ly/2ShlaKE 

Jste skvělí a úžasní, důvěřujte si. Žijeme jeden život a to je tento. Proč ho nežít naplno, tj. po svém? Jen vy sami tvoříte svůj život, nikdo jiný. Bez změn není nic. Jakou si dopřejete vy?

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ