Proč je zdravé sobectví zdravé

Chybí vám energie. Fyzická i duševní. Přitom jste zdraví, máte práci, přátele, jezdíte na dovolenou k móři. Ale zatraceně chybí energie, něco nefunguje. Co? Možná vám chybí vnitřní klid. Možná příliš často pobýváte v situacích, které vás extra netěší. To abyste potěšili ostatní. A nebyli za sobce. Vítejte v klubu aspirantů na medaili za obětavost. Tak jen aby vás ta obětavost nezabila!

Nemůžu být přece sobec! Nebo můžu…?

Víte, dá se to vydržet. Můžete v jednom kuse dělat věci tak, jak potřebují ostatní, chodit s lidmi tam, kde to mají rádi, a dělat činnosti, které těší ostatní. Možná už je to natolik rutina vašeho života, že to vědomě ani nevnímáte. Jenže to předstírání, že jste s tím okay, že vás to baví… to vám bere energii. Doslova ji požírá jak hydra.

Takže ne, že můžete být sobec. MUSÍTE. Mít sám sebe na prvním místě, abyste mohli pořádně žít. I pro ostatní. Víte, jak se říká, že aby byly šťastné děti, musí být v první řadě šťastná máma? Nebo jak se říká, že nejdřív si musí člověk nasadit v letadle při průšvihu dýchací masku sobě, až pak s tím pomoct dětem a nemohoucím? Nejde o sobectví, ale o zdravou logiku. Když totiž exnete vy, dost těžko tím ostatním kolem sebe pomůžete.

Co s tím?

Pojďme na to pěkně step by step, matematicky přesně, tabulkově jasně!

  1. Zamyslete se nad tím, co vlastně chcete. Jak v osobní, tak pracovní rovině.
  2. A pak spáchejte mentální cvičení: Zamyslete se, jak se to, co chcete, projevuje? Jak to definovat? Např. být šťastný a naplněný?
  3. Když už víte, jak se to projevuje, jak to definujete, odpovězte si: Jakým způsobem to získám? Např. když mám čas sama na sebe – tak budu v práci méně přesčasů…
  4. Následně zapojte logiku, rácio: Jak si to zařídím? Jaké jsou reálné možnosti teď a tady?

Můj osobní magic

Abyste to měli jednodušší, hezky jsem pro vás předchystala tabulku „osobní magic“. Stáhněte si ji, vytiskněte, namyslete si vaše nejtajnější přání, krok po kroku si je vepisujte, najděte způsoby a možnosti a ty si také vepište. Co je psáno, to je dáno, a pro osobní rozhodnutí to platí 2x!

Helena Macková - můj osobní magic

A nezapomeňte, v každém případě platí následující:

  • Sobec není ten, kdo na sebe myslí. Pokud nebudete pro sebe dělat to nejlepší, nebudete spokojení a šťastní. A tím pádem ani vaše okolí.
  • Vy se snažíte, abyste byli OK, ale druhý je zrovna v depce? Rozhodně není žádoucí, abyste se stahovali na jeho úroveň. Tím mu nepomůžete! Nemusíte být na tom stejně „bídně“ jako on  v daný moment. Karty se zase jednou otočí. Snažte se být na vlně harmonie co nejdéle.

Výzva (značka DŮLEŽITÉ):

Dovolte sami sobě užívat si svůj život každý den. Žít a směřovat k životu, jaký chcete, každý den. Dovolte si alespoň v daný moment mít sebe na prvním místě.

Prakticky se to děje takto:

Udělat si sám čas sám na sebe (protože nikdo jiný to za vás nezařídí). Třeba 1 x týdně vždy 3 hodiny. Pravidelně, přesto to nejede vlak. I když zrovna máte pocit, že se vám ani nechce nebo to není potřeba! Jediná omluvenka? Horečka 40 a výš.

Nikdo jiný než vy za vás váš život neodžije. Ani nezařídí vaše štěstí. Drsné zjištění? Ale spravedlivé. A když si to naplno přiznáme a uvědomíme, začneme svůj život držet v rukou a ovlivňovat ho. Pomalu, ale nevyhnutelně. Zato mocně. Carpe diem.

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Chcete být v pohodě, posouvat se v životě vpřed. Ale nějak to pořád nejde! Procházíte průběžně zkouškami, abyste druhým dokázali, že jste dobří, že za něco stojíte? Uznání a ocenění přitom nepřichází…

Práce a osobní štěstí, rozum a duše v rovnováze. Ano, víte, že zásadním faktorem pro spokojený, úspěšný a harmonický život není jen dřít, dodržovat plány a harmonogramy. Nebo naopak jen meditovat a vznášet se na obláčku a čekat na zázrak. Ale…

Lednová mantra? Osobní posun, osobní růst, osobní rozvoj. Na začátku roku bilancujeme. Co se mi podařilo? Nemohl jsem víc zabrat? Proč to zase nevyšlo? Letos to vyjde.

Syndrom vyhoření. Proč nestačí pět minut u psychiatra, webové návody na štěstí a jeden extrém za druhým.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ