Rozhovor pro časopis Profi HR

Profi HR je odborný magazín, který se zabývá problematikou HR a je určen pro odbornou veřejnost, jako jsou HR manažeři, personalisté a ostatní pracovníci odpovědní za řízení a vedení lidí. Obsahově se zaměřuje na poskytování aktuálně praktických rad, například case studies, zahraniční trendy a nástroje v managementu nebo inspirativní know-how pro vedoucí pracovníky v oblasti řízení lidí. Do červnového čísla 2018 jsem dala rozhovor, jehož přepis najdete zde. Přeji příjemné čtení!

Helena Macková: Kariéra a osobní štěstí v rovnováze. Jde to? To si pište!

Kolik znáte lidí, kteří jsou pracovně schopní (dělají svou práci skvěle, mají své firmy nebo řídí velké týmy) a zároveň jsou „v pohodě“ jako lidé a vy si jich vážíte i mimo práci? Jsou mezi námi, ale není jich mnoho. Jak to dělají, že jsou tak dobří a ještě jsou „normální“? Je to vrozené, nebo toho dosáhli prací na sobě? Osobní a pracovní život k sobě patří jak jin k jangu – mohou fungovat extra, ale není to dobré. Jak je propojit? Pojmy kouč a konzultant slyšíte tak často, že máte chuť omdlít? Nic neříkající pojmy… Jaký přínos díky pohledu zvenčí představuje pro firmy konzultant, co dává jedincům koučink? Helena Macková jako personální konzultant doprovází firmy na cestě za vyladěnou firemní kulturou i řízením lidí uvnitř korporátů. Podporuje personální harmonii, reviduje HR procesy. Menším společnostem pomáhá nachystat se na firemní růst, aby to zvládly na jedničku. Na vlastní manažerské cestě a díky životu v korporátním světě zažila jak vzrušující chvíle vzestupu, tak frustraci při bojích s větrnými mlýny. Skloubit kariéru s mateřstvím? Vést tým o 45 hlavách značně rozdílných povah? To jednoho naučí nacházet správné cesty. Nahlédneme jí do personálních map, napoví jak/proč odstranit překážky, které si sami klademe do cesty.

Heleno, jak jste se dostala ke koučinku a firemním konzultacím?
Po 16 letech v korporátním světě jsem došla k poznání, že chci pracovat jinak. Uceleněji, rychleji se dostávat k cíli a zároveň zachovávat hezké vztahy a smysluplnost v každém okamžiku. A že to chci dělat po svém, rozhodovat se svobodně, což v korporátním světě úplně nejde. Přitom si velmi vážím pracovních zkušeností, které jsem tam získala! Bylo to někdy náročné, ale naučila jsem se např.  argumentovat na základě dat. Chci se o zkušenosti dělit, pomáhat druhým vyvarovat se zbytečných chyb, jít nahoru tak rychle, jak jedinec nebo firma chce. Jsem zaměřená jak na výsledky, tak na  vztahy. Obojí vnímám jako harmonicky propojený celek a teď ho naplno uplatňuji. Dělám (si svůj) svět hezkým.

Lidé si často neumějí představit, jak takový kouč pracuje – v čem vaše práce spočívá, jaká je úspěšnost? Máte vlastní unikátní metodu?
Já si taky neumím moc představit, jak takový kouč pracuje (smích). Má první osobní zkušenost s koučinkem – já v roli klienta – byla negativní! Kouč se stále na něco ptal, já odpovědi neznala. Měla jsem vztek a říkala si, kdybych věděla, jak to udělat, tak to asi udělám, ty chytráku! I přesto si mě koučink přitáhl a už nepustil – má přirozenost je zkrátka pomáhat druhým na jejich životní cestě.  Ale dělám to trochu jinak. Po svém. Uplatňuji zkušenosti z byznysu, vedení lidí. Intuici. Někdy je setkání s klientem ve více konzultační rovině – to, když dávám technický tip, třeba jak vést porady, nepříjemné jednání, sestavit rozvojový plán pro své lidi… Jindy přejdeme do citlivější úrovně – proč odkládá nepříjemný rozhovor nebo řešení. Čeho se bojí? Často vstupujeme do osobního světa.  Vše souvisí se vším – práce, osobní nastavení, vztahy. Často problém z jedné oblasti ukazuje růžky v dalším. Hledám tato propojení. Hodně pracuji se strachem a obavami jedince, jeho bloky. Zajímá mě příčina – nacházím způsob, jak to opravit. Na logické úrovni umíme věci dobře řešit, tak proč se sakra dospělý člověk rozklepe, když na něj šéf zvýší hlas? Tohle mě zajímá, s tím pracuji. Základním principem je najít největší brzdu. Jakmile klient odbourá největší zátěž, automaticky se mu otevírají nové dveře, nové cesty. Řešení se nabízejí sama, klient se dostává daleko a zvládá najednou tolik… Pomáhám v odbourávání návyků, které brzdí. Své unikátní cesty si pak klienti hledají už sami.

Co řešíte nejčastěji ve firmách a co s klienty na koučinku? Jaké téma je bestsellerem na školeních?
Ve firmách nejčastěji provádím personální audit, tj. jak jsou nastaveny personální procesy, kompetence, jednotlivé zodpovědnosti. U vedoucích pracovníků řešíme, jak být pevnější v pozici  vedoucího. Říkám jim, že nahoře jsou sami a fouká tam. Toto téma se prolíná i koučinkem jednotlivců, kteří za mnou přijdou mimo firemní spolupráci. Chtějí být ukotvenější ve vedoucí pozici nebo hledají své talenty. A důvody, proč se jim moc nedaří ve vztazích, nejen partnerských. U majitelů firem řešíme, jak se nachystat na růst firmy – jak nastavit firemní procesy, kulturu a komunikaci, vyjasnit všechny pracovní role, kompetence a zodpovědnosti. A hlavně jak to elegantně ustát! Dokud je firma malá, všichni jsou kamarádi, ale co dělat, když roste? Najednou se vztahy proměňují, protože se mění způsob práce. Někdy už nelze být „kámoš“. Hlavní je zůstat přátelský, ale důrazný, trvat na výsledcích. Bestsellerem je ovšem téma sebehodnoty, sebevědomí. To je totiž základem úspěšného života ve všech sférách.

Inspirují vás příběhy klientů, motivuje vás v práci kouče jejich odvaha a odhodlání měnit „neměnné“, nevyhovující věci?
Své klienty doslova miluji. Jsou to vesměs velmi úspěšní lidé, přesto chtějí být ještě lepší. Mají na to, ale něco je blokuje. Mí klienti jsou mi inspirací. Fascinuje mě skupina 26 až 32 let – generace, která upřímně a otevřeně přistupuje k novým informacím a radám, rychle je aplikuje, až poté vyhodnocuje. Úžasné. Lidé kolem 55 let mě nakopávají tím, jak na sobě pracují, mění věci k lepšímu,  jsou upřímní. Uznejte sami – takové lidi nelze nemít rád!

Vztah kouče s klientem je velmi intimní. Stalo se vám například, že se klient na setkání rozplakal?
Ano, je to velmi osobní záležitost. Úspěch setkání záleží na tom, jak jsou obě strany otevřené, upřímné. Jde o důvěrný vztah. Troufám si říci, že vím o klientech věci, které o nich netuší nejbližší. Klient by měl proto hledat kouče, který mu osobně sedí, nemá problém se mu otevřít. Mnohdy si své trápení a emoční zranění klient ani neuvědomuje. Prostě problém v sobě někam hluboko pohřbil – já problém najdu a vytáhnu na světlo. Pro klienty je to velmi úlevné. A u tohoto se opravdu pláče. Jsem přesvědčena, že vše máme mít zpracované ve smyslu zvědomělé. Teprve pak se otevírá cesta ke svobodnému jednání. A když si dovolíme být svobodní a sví, teprve pak jde člověk po vlastní cestě a je úspěšný.

Máte pro budoucnost nějaký „projekt“ blízký vašemu srdci?
Projektem ve fázi snů je vybudovat místo někde v lese, kde bude klid a energie pro restart a načerpání duševní pohody. Tam budu vést programy, kde budeme kloubit práci, osobní štěstí. Tam chci zapojit i mládež vyrůstající v„depresivním“ prostředí bez zájmu a zázemí – potřebují najít sami sebe, svou cestu, dostat se na ni a už z ní nesejít.

 


Zdroj: Profi HR 06/2018


 

Kam dál?

Můžete si přečíst něco více o mně, mých osobních nebo firemních konzultacích, nebo se podívat na některá z mých školení.