Místo metálu za váš geniální nápad studená sprcha? Naučte se prosadit své myšlenky

Je to tady. Osvítil vás bezvadný nápad. Trhák! Taky jste se nad ním něco napotili. Možná dokonce provedli složité analýzy, statistiky a výpočty. Téměř vidíte, jak kolem sebe ta skvělá myšlenka šíří auru geniality. Pod vlajkou entuziazmu jdete ideu představit šéfovi. Jenže místo uznalého poplácání po rameni přichází studená sprcha. Jasně. Mohli jste to čekat. Příště se jim na to vy……! Nebo ne?

Cítíte se nanic. Tolik práce a přemýšlení k ničemu. Frustraci byste mohli lahvovat a prodávat ji ve velkém. Už nebudete nic vymýšlet, k čemu taky. Prostě pojedete jen tu vyjetou brázdu jak všichni ostatní kolem…

A nebo se naučíte eliminovat či přímo bránit frustraci ze situací, kdy je váš skvělý nápad / chytrý názor smeten ze stolu. Pochopíte umění prosadit své vize a řešení i přes zdánlivě zavřené dveře. Nikdo vám je totiž otvírat nebude. To musíte vy.

Proč svět automaticky netleská dobrým nápadům?

Povím vám, proč to tak je

Začali jste z bodu O. Makali na tom, vrtali žulové skály, dali tomu vše. A pak přišel den D a vy měli výsledek. Běžíte za šéfem, stavíte jej před hotovu věc (protože lépe to už vymyslet nejde, za to byste dali ruku do táboráku). Čekáte nadšení a ono nepřichází. Váš šéf je totiž právě teď – ve váš slavný den D – ve svém bodě 0. A v té fázi se teprve začínají škrtat první analýzy, třídit myšlenky, brainstormovat. Je prostě jinde než vy. Nepotkáváte se, každý surfujete na jiné vlně.  

Nechci vám sahat do svědomí, ale…

A teď se zastavte, zavřete oči a přemýšlejte: co cítíte vy, když na vás někdo vyhukne se svým skvělým (po dlouhém boji vypoceným) konceptem, na který vy ale nejste vůbec připravení? Nereagujete stejně, tedy prostě mu nesmetete tu jeho great ideu ze stolu? Případně dokonce za “přátelského” komentáře – prosím tě, co je to za blbost?! Nemáte na to v té chvíli myšlenky a tohle je jen obrana vaší hlavy před zahlcením…

Tipy,  CO S TÍM

  • Nejprve se vypravte otestovat terén – konverzačním tónem se šéfa zeptejte na něco kolem vašeho nápadu. Třeba mu nebude úplně nakloněn, bude brblat – nevadí, dnes nekloněn není, ale zítra už je jiný den a jiná energie. Zkusíte to příště. Pěkně polehounku, postupně, lechtejte to… A nevzdávejte to.
  • Zkuste to vytáhnout zase jindy z trochu jiného úhlu. Buďte jako seriálový Columbo a jeho geniální salámová metoda malých krůčků “a ještě jsem si vzpomněl…“ VŽDYCKY dosáhne svého. (Jestli neznáte, povinně se koukněte na pár dílů.)
  • Nezapomeňte se ptát na názor, co si myslí. Není nic lepšího, než udělat návrh nebo nápad dle šéfa, nebo aspoň v jeho myšlenkovém modu. Já vím, že už to máte dávno namyšlené od A do Z… ale v této fázi ladíte šéfa. Že vás tyto hry nebaví? Ale jak jinak chcete vyhrát? Budete s ním hrát páku? Zkusíte se probourat skrz ocelové požární dveře (= šéfa)? Vždyť už přece víte, kdo v takovém nerovném boji vyhraje…
  • Takto si postupně tvoříte prostor k tomu, aby byl váš návrh OPRAVDU vyslechnut a následně i vyslyšen (zrealizován).

Tak, je to tady, den D: jste domluveni se šéfem na schůzce, abyste mu představili návrh, o kterém už v zásadě ví předem. V ideální verzi jej vlastně už hodně, ale hodně chce. ☺

Chce to prostě trochu trpělivosti. Bůh taky stvořil svět za šest dní a ne hned během pondělí. A jak kdysi podmanivým chraplákem pronesl Karel Roden v jedné reklamě “Život je hra o žetony.”  Nevzdávejte své dobré myšlenky, hrejte (si).

Potřebujete s prosazováním sebe a svých myšlenek trochu helfnout?

 

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ