Opouštíte kancelář, až když máte VŠE hotovo? A neplýtváte energií?

Odcházíte z práce, až když máte všechny úkoly vyřešené a stůl čistý, ani jeden pracovní drobek? Neplýtvejte energií, v obchodě ji nekoupíte - lezte nahoru chytře.

Člověk pracuje od nevidím do nevidím s vizí “když budu dělat přesčasy, napnu síly, hecnu se, budu makat tři měsíce jak o život, pak bude klid, užiju si zasloužený sabat…” A ono ne. Sotva vylezete na jeden pracovní Everest, vyroste před vaším vyčerpaným pohledem další, ještě vyšší. Nemá smysl se takhle přepínat a doslova se vyčerpávat. Spálená energie pak chybí jinde! Smysl má lézt po pracovních horách chytře a nepřistupovat ke každému Řípu jak k Annapurně. Jak, ptáte se?

  • Rozložte své síly. Už se ve svých letech znáte, tak určitě víte, kdy máte během dne největší sílu – právě v té době dělejte nejméně příjemné věci (ideálně ráno, dopoledne). A pokud jste nad svými “biologickými hodinami” dosud nepřemýšleli, je nejvyšší čas se dát pod mikroskop a vyzkoumat: kdy se mi pracuje nejlépe, ve kterou denní dobu na mě naopak pravidelně padá únava jak tlustá vlněná deka, kdy se dostavuje odpolední “druhá míza”, sportuje se mi líp ráno či večer…
  • Dělejte jen ty úkoly, které přísluší vám a právě jen vám – nepřijímáte někdy náááhodou úkoly, které jsou pro jiného kolegu nebo odborníka? Pokud ano, PROČ to děláte? Co tím (a komu) chcete dokázat? Zamyslete se nad tím, možná budete překvapeni… Někdy chceme “cosi” dokázat sami sobě, někdy rodičům, přísnému trenérovi nebo nekompromisní učitelce klavíru z dětství… někdy jsou to lidé, kteří si na nás už ani nevzpomenou, nebo už dokonce ani nežijí. Přesto se kvůli nim pravidelně plazíme na nesmyslné osmitisícovky, místo abychom stoupali nahoru s lehkostí.

Když sedíte v práci, tak nezapomeňte:

  1. Sepsat si denní úkoly a činnosti.
  2. Napsat, jestli to musím dělat jen já!! A nebo existuje možnost, že někdo jiný?
  3. Existuje-li možnost, že někdo jiný: hledat možnost jak to zařídit. Nebuďte Ferda Mravenec, práce všeho druhu – delegujte práci tomu, komu přísluší.

A stále si buďte vědomi svého osobního života a svých osobních potřeb. Síla není nevyčerpatelná. I auto potřebuje dotankovat šťávu, dolít vodu do stěračů, nechat si proklepnout plechy v servisu… Dopřejte péči i sobě, máte přece větší cenu než nejdražší model BMW. Ideálně ještě předtím, než se vám zadře motor. Oprava motoru je totiž vždy věc nákladná a pracná.

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Lednová mantra? Osobní posun, osobní růst, osobní rozvoj. Na začátku roku bilancujeme. Co se mi podařilo? Nemohl jsem víc zabrat? Proč to zase nevyšlo? Letos to vyjde.

Syndrom vyhoření. Proč nestačí pět minut u psychiatra, webové návody na štěstí a jeden extrém za druhým.

Svět vykolejil. Mnoho lidí se dnes utápí v beznaději a bojí se zítřka. Jak najít vnitřní klid v době krize? Jak se zbavit stresu? Krize je čas pro osobní růst.

Nebaví mě práce, bojím se vyhoření – na všechno jsem sám, resty se kupí, dohání mě zodpovědnost. Nikdo mi nepomůže, nikdo jiný to neudělá! Opravdu? Ale houby.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ