Změnit job či nezměnit, toť otázka!

Změna práce… Podle čeho a jak se rozhodnout? Znáte to. Dostali jste pracovní nabídku. Nabídku, co se neodmítá. Je to lákavé, polechtalo to vaše ego. Někdo po vás touží. Juchů! Hm. Jenže když ptáčka lapají… známe to. Nechcete sednout na lep. Nechcete si vybrat špatně. Ale co když se taková nabídka už nebude nikdy (jako NIKDY) opakovat?!

Oblíbená hra na JENŽE

Bojíte se, že nastoupíte do firmy plní očekávání – ostatně měníte práci proto, abyste si polepšili. Co když vám tam lidi nebudou sedět, šéf bude totálně jiná krevní skupina nebo se dokonce bude vozit po lidech (včetně vás)? Nebo se v kuloárech šušká, že podnik se bude přesunovat do Rumunska… Jenže co když už se taková nabídka nebude NIKDY opakovat?! Je mnoho „co KDYŽ se stane to a tamto…“ A když to neuděláte, ke změně se neodhodláte, tak si zase říkáte, KDYBYCH si tenkrát já pitomá vzala Pištu Hufnágla, tak jsem dneska úplně jinde.

Také se člověk motá ve svých zodpovědnostech a povinnostech. Jak špína v kýblu po vytření nádražní haly. Ona taková hypotéka s nemilosrdným úrokem jednomu právem zamotá hlavu. A hlavně funguje jako stabilizátor a kotva. Kotva, která vás drží v přístavu, kde se vám už dávno nelíbí a rybina smrdí pořád nesnesitelněji. A platí přímá úměra: čím vyšší hypotéka, tím pevněji vězíte v chapadlech nesvobody.

A zase to jenže

Jenže co když to v té nové práci bude super? Bezva lidi, chápavý a vstřícný management, senzační projekty, co zažehnou vaši dávno vyhořelou kreativitu. No, ale co když ne… Co dělat, jak rozetnout ten gordický uzel? JAK se rozhodnout!

Tipy pro přijetí vašeho rozhodnutí

  1. Rozdělte své myšlenky na atomy. A nad každou částí přemýšlejte separátně.
  2. Pojďme začít třeba takhle: KAM vás to táhne – bez ohledu na okolnosti, situaci a závazky? CO chce vaše neklidné srdce? Jo, pořád ho máte, tam nalevo;-) A PROČ to srdce chce? Co se mu na tom tak líbí a láká jak siréna námořníka na moři? (Třeba je to to, co chcete dělat celý život. Nebo to jen lechtá vaše ego… a šli byste tam jen pro peníze.)
  3. A teď naše logika a rozum. Proč logicky do toho jít versus nejít. Jaká jsou FAKTA a tvrdá DATA. Co mluví ve prospěch a co proti. Chirurgicky to oddělte od emocí: výše platu, podmínky, osobní závazky, nároky na čas… OK. Trochu se nad těmi svými tvrdými daty zamyslete. Co se s tím vším dá dělat?
  4. Máme fakta, konkrétní DATA, logiku. Teď nás začíná pěkně válcovat strach. DATA a FAKTA lobbují za změnu. Ale nemilosrdně nastupují obavy. CO KDYŽ to tam nepůjde. Kde teď jsem, to tak krásně funguje, už tu všechno znám, všichni znají mě… Podívejte se na to víc do hloubky. Jsou to „reálné obavy“? Opravdu to tak musí dopadnout? Nebo je to prostě jen „strach“? A co s tím uděláte? Budete jej poslouchat, budete poslouchat fiktivní, neodůvodněný strach? Nebo jdete po svých a za svým?

 

Je důležité zvažovat všechny aspekty, které máme. To, co nám dává smysl, co nás baví, těší. A také osobní hmotný prospěch a závazky. Ale mince má dvě strany a ty dohromady tvoří minci. Proto neopomínejte ani rub, ani líc. Nedělejte, že ta druhá strana neexistuje.

Se vším se dá něco dělat. A ať je rozhodnutí nakonec jakékoliv, je vaše a vy víte, proč jste se tak rozhodli. Protože děláte VĚDOMÉ volby, nejste loutka. ☺

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ