To kdybych tenkrát… konec strachu ze změn

Chceme něco jinak, ale bojíme se udělat změnu. Čeho se bojíme?
Když děláme změnu, co špatného a nejhoršího se může stát?

Kdybych si jen tenkrát vzala Pištu Hufnágla… Chceme něco jinak, ale bojíme se udělat změnu. Čeho se na tom tolik bojíme? Z čeho máme vlastně strach? Když děláme změnu, co špatného a nejhoršího se nám může stát? 

Ale hlavně: opravdu to pak nastane? JAK to víme, copak jsme starořecká Pýthie s věšteckým darem?

Jo, takhle my si to jen myslíme. Samozřejmě všichni máme nějaké osobní zkušenosti a ne vždy jsou veselé. A také se na nás valí odevšad mraky informací… zejména negativních.

S tím vším náš mozek pracuje a pak nám našeptává, proč se do změn nepustit. Hlavně neplýtvat energií, zůstat v bezpečí rutiny, zachovat status quo. 

Osa minulost-přítomnost-budoucnost

Minulost

Minulost = litujeme, co jsme udělali a neudělali… Jo tenkrát, kdybych řekl to a tamto, to bych byl dneska úplně jinde… (To je ten Pišta Hufnágl z úvodu.) Jenže jak to víme?

Teď a tady

Teď a tady = jediná realita, kterou máme. Teď žijeme, tady rozhodujeme. Minulost už byla, ale teď se láme chleba, nyní se rozhodujeme co dál.

Budoucnost

Budoucnost = to, co teprve bude. Takže jak víme, že to, co uděláme TEĎ, způsobí pohromu za rok? Ano, mohlo by… Ale nemusí! A svůj život řešíme každý den, každou minutu, teď. 

Jak říká mistr Oogway v Kung fu pandovi: „Včerejšek je tentam, zítřek nám není znám, ale dnešek, to je dar.“

O změnách se říká

Bojíme se opustit svou současnou polohu, protože ji už důvěrně známe. A i když nám nevyhovuje úplně, je to naše stará dobrá jistota. Podle teorie rizikové averze v behaviorální ekonomii působí na lidi mnohem silněji strach ze ztráty než slibná vidina případného zisku. Autoři této teorie za ni dokonce dostali Nobelovku. A platí nejen v ekonomii, ale také v běžném životě. 

Přitom opouštíme jistoty právě pro příslib budoucnosti, že něco může být nové, lepší, jiné…a to je velmi lákavé. Když přijmeme tezi, že si svůj život tvoříme každý den, každou minutu, že my jsme tvůrci svého života, nemůže být rozhodnutí pro to udělat změnu špatné. NIKDY!

Rozloučím se s vámi slovy moudrých, kteří pochopili, jak pozitivní a zásadní věc je změna v životě každého z nás

Ať se vám v roce 2020 povede udělat spoustu pozitivních změn!

 „Nebojte se selhání. Strachujte se o tu šanci, která vám uteče, když to nezkusíte.“

Jack Canfield

„Jediná věc, která stojí mezi vámi a vaším snem, je vůle zkusit to a víra, že je to možné.“ 

Joel Brown

„I když se nikdo nemůže vrátit a vytvořit zcela nový začátek, každý může začít teď a vytvořit zcela nový konec.“ 

Carl Bard
Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ