Finiš roku 2018 na krku? Nejvyšší čas na plány 2019!

Konec roku šlape na paty. Nejspíš už na vás v práci vyrukovali s termínem vánočního večírku. A možná vás napadla myšlenka, že by letos nebylo od věci si UŽ teď ukout akční plán cílů, plánů a úkolů na rok 2019. Pěkně v klidu, s náskokem… To abyste se příští rok konečně dostali tam, kam chcete.

Proč kout plány na potom UŽ TEĎ

Plánovat už teď na příští rok místo soustředit se na finiš roku 2018? To byste museli být hujer Superman. Jenže vy radši sexy drzouna Ironmana… A ten by se spíš po hlavě vrhnul do víru prosincového večírkového maratonu a vzpamatovával se z toho ještě v půlce ledna. Buďte Ironman, je to frajer! ALE. Vánoční party startují v polovině prosince, do té doby máte k dispozici ještě ideální čas na chytré plánování. A v lednu se budete milovat, že jste byli tak prozíraví.

Jinak vám ujede vlak jak vloni

Se startem roku 2019 totiž bez většího koukání doleva doprava naskočíte do rychlovlaku a budete „něco strategického“ řešit do půlky června, kdy plus mínus začíná léto a éra dovolených. Probudíte se z nich někdy ke konci září a zbývají vám dva měsíce do konce roku… A to už ani Ironman nic moc nenažene.

Letos na to pojďte s fištrónem (a s předstihem)

Sestavte si plán. Fajn plán. Pěkně účelně, pragmaticky, realisticky – tak, abyste se dostali ke svým cílům. Pokud možno v klidu ale jasně a… neoblomně. No merci.

Postup step by step

 1. Nejprve si stanovte celofiremní cíl. Jak má vypadat vaše uzávěrka 31. 12. 2019?
 2. Poté si naporcujte firmu na jednotlivé úseky, oddělení, části. Např. marketing, prodejna, lidi a jejich rozvoj, výroba… a stanovte cíle a úkoly, jakých má dosáhnout jednotlivé oddělení tak, aby přispělo ke splnění celofiremního cíle.
 3. Vsadím se, že neděláte rádi tabulky pro tabulky (protože to milují masochisti). A chcete být jasně realističtí a účelní. Rovnou si proto určete, KDO (pokud víte) bude zodpovědný za plnění tohoto a tamtoho úkolu. Plus KDY se uskuteční. Doporučuji to dělat po kvartálech. TIP:
  1. příprava a realizace
  2. výkon
  3. revize, kontrola, vychytávání much
  4. stabilizace a přemýšlení nad novými výzvami, protože uf, nový rok už zase klepe na dveře ☺
 4. Fajn, máte to. A co dál? Není to málo? Provázejte plnění cílů a úkolů s odměnami (ideální je navázání na bonusová kritéria).
 5. Bez neustálé vidiny cíle před sebou se ho dosahuje jen těžko. Tak si ho vizualizujte! Šup s cíli někam na nástěnku, ať je to hezky všem na očích. A pozor – pravidelně a často plnění cílů kontrolujte a informujte o stavu plnění ostatní členy týmu.

Pro ty kdo neví jak začít, jsem připravila vzorovou tabulku (např. pro malou prodejnu, provozovnu).

Tipy jak na akční plán

 • Využijte konec roku a poděkujte svým lidem za to, jak tento rok pěkně zvládli. Zároveň jim sdělte nové cíle, jakých s nimi chcete dosáhnout, směr, jakým půjdete. A z toho vyplývající úkoly.
 • Splnění cíle/úkolů provažte s odměnou nebo pohyblivou složkou mzdy. (No jasně, bez motivace to nejde ani vám.)
 • Kontrolujte pravidelně plnění cílů a vyhodnocujte. Podle fakt a ne pocitů. Však to měříte. Systematická a důsledná kontrola z vaší strany není byrokratická šikana – posouvá vaši firmu (i tým) vpřed!
 • Poděkujte za plnění úkolů, i těch malých. Ty totiž vedou k velkým cílům a úspěchům. A oslavte to.
 • Děláte-li hodnoticí (roční nebo pololetní pohovory) se zaměstnanci, propojte tyto dvě aktivity. Žádejte v rámci pohovoru shrnutí a informace o pracovním výkonu za aktuální rok – plus nové cíle. Jdeme přece vpřed! ☺

Motáte se pořád dokola jak špína v kýblu a nedaří se vám dosahovat vytoužených cílů? Co se cílům podívat na zoubek v tandemu s koučem?

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ