Když zakrýváte, že je toho na vás moc

Když zažíváte pocity, že je toho na vás moc a že to nezvládáte, je čas přestat lhát do kapsy sobě i okolí. Je mnohem chytřejší ustát situaci veřejně, tj. stát se dospělým. Nebýt jak ta slepička z pohádky, která shání kohoutkovi vodu po všech čertech a sama u toho vypustí duši.

Položte si zásadní otázku: komu se chci vlastně zalíbit/zavděčit?

Proč jednoduše neřekneme, že to nezvládáme, hm? Protože bychom se mohli dozvědět CO? Uvědomujeme si vcelku realisticky, že toho máme moc a nikdo by takovou dardu nezvládl. Ale červík v nás hlodá a bojí se, že by mohl zaznít odsudek: neumíš (s tím) pracovat! Neumíš si to zorganizovat! Prostě selháváš! 

Rozdělte si problém na 2 úrovně

Na mentální úrovni si udělejte vnitřní cvičení s heslem: DOVOLÍM SI SELHAT! Často si totiž nedovolíme něco tak obyčejného jako selhání, nezvládneme si připustit chybu… Tak a dost: dovolte si vše! Nebýt dokonalý je normální. Být dokonalý znamená být robot. Být robot znamená nebýt člověk. 

Na logické úrovni si udělejte jiné cvičení: Logicky se podívejte na to, zda toho máte opravdu moc, nebo ne a dá se to nějak poladit. Hoďte si na papír, co vše máte dělat. A jaké k tomu máte podmínky (kdo, kdy, kolik…). A z toho si vyberte, co máte dělat jako první. Pokud hoří vše, tak prostě jako první udělejte cokoli ze seznamu – třeba to, do čeho se vám nejvíc chce, nebo naopak to, co chcete mít z krku.

Krutá a úlevná pravda o vlastní (ne)důležitosti 

Pravda je, že z hlediska řízení firmy jsou zaměstnanci figurky na šachovnici. A tudíž i vy jste „jen“ figurka. Proto nepřeceňujte sami sebe (svou důležitost a nenahraditelnost), nepřeceňujte ani druhé, okolnosti… Všichni jsme prostě tady a teď na jedné lodi a děláme, co máme. Nic víc, nic míň. 

STOP OBHAJOVÁNÍ 

Aneb Neskákejte kolegům na špek. Když vám ostatní řeknou, že oni dělají víc faktur, nepanikařte a nesypte si popel na hlavu, neobhajujte v panice to svoje nižší číslo. Zareagujte stoicky a sebevědomě se postavte za sebe: Wow, to je teda číslo… ale obě země mají rozdílnou legislativu a procesy – chcete na to udělat analýzu? 

Holt není faktůra jako faktůra…

Když je toho FAKT moc

Někdy je toho prostě moc, vzali jste si toho na sebe moc. A byla to blbost! Ale kdo nedělá chyby, že? Teď to nějak dohrnete, pokud to nemůžete někam předelegovat. Ale od příště myslete na to, ze než přijmete úkol, neodpovídejte hned. Nejprve zjistěte, zda máte čas, všechny zdroje, kompetence apod.

Ale pokud vás načapali (nebo dokonce vy sami sebe!), že jste něco nezvládli nebo nevěděli a teď máte zaděláno na průser, musíte vše spravit nebo dohnat. Tak, pěkně v klidu na tom makejte. Svět se nezboří, bude stát i zítra. 

Příklad? Dejme tomu, že jste zapomněli zaplatit fakturu. Ups… Nádech, výdech a vysvětlete, proč k tomu došlo: 

Dělám každý den maximum. Tečka. Dělám maximum v rámci pracovního času a svých povinností. Teď a tady. Od té doby, co jsem to zjistil. Dřív jsem to nevěděl, takže za to nenesu odpovědnost. Vím to teď a teď to řeším! A klidně to sdělím celému světu. Nestydím se za to. 

Ostuda je neumět přiznat (si) chybu. Ale to se vás netýká, vy to umíte.

„Úspěchu zpravidla dosáhnou ti, kdo předem počítají i s tím, že udělají chybu.“
– Coco Chanel

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ