Co říct dětem, když udělají chybu? A co říct sobě?

Co řeknete svým dětem, když udělají chybu? A co řeknete sobě, když se vám podaří nějaký obzvlášť vypečený kiks? A k čemu to všechno, proč to vůbec řešit?

Nejdřív si vlastně ujasněme, co to chyba je. Záměrně neděláme věci špatně. Děláme vše, jak nejlépe umíme v daný moment. Druhý den třeba určitou věc uděláme jinak (lépe nebo hůř) – to proto, že druhý den jsme v jiné situaci. Nové informace, jiná energie, atmosféra, rozpoložení člověka, jiní účastníci situace…

Úspěšní chybují

Chyba je velice důležitá informace a upřímně, nezištně nám slouží. Posouvá nás vpřed – tedy když to tak bereme, když chybu bereme jako cestu a ne jako pád a selhání.
Úspěšní lidé berou chyby jako fakt. No a co, nejde o život, ani o zdravou ledvinu. Spadnou, vstanou a jdou dál. Nesetrvávají na místě s vnitřní mantrou “já jsem takový chudák/blbec/jelito”. Jako ve sportu – pamatujete si ještě, jak jste se jako děti chtěli naučit třeba šipku nebo salto do vody? Kolikrát vaše břicho nebo záda čelily bolestivému “placáku”, přitom dnes metáte luxusní šipky (salta) a užíváte si obdivné pohledy diváků a svých potomků…

Buďte na sebe hodní, buďte upřímní.
A posunete se raketově vpřed.

Každý přijímá a “čte” chyby jinak – bohužel. Pokud bereme chyby fatálně, proč vlastně? Jaký je za tím osobní myšlenkový vzorec? Můžeme dělat chyby? Nebo spíš ne… protože pokud nebudete dokonalí, budete lůzři? Možná vám po každé chybě v hlavě cvakne kazeta s páskou, z níž vám znechucený hlas recituje litanii “a co tomu řekne partner/ka, rodiče, děti, kolegové, šéf”. Ale i oni všichni za sebe dělají chyby! Chyby dělají všichni bez výjimky, i ti nejlepší a nejúspěšnější. Úspěšní lidé se zdravým sebevědomím se od těch neúspěšných s chabou sebejistotou liší “jen” tím, že umějí pracovat s chybou.

Jediným soudcem jsme totiž ve výsledku vždy jen my sami sobě. A proto se neporovnávejme s okolím, každý má jiný příběh. Dovolte si chybovat. No a co? Když vaše milované dítě udělá chybu, co mu řeknete? Co už, stalo se, neboj, já tě stejně miluju… za všech okolností! A příště se ti (ta písemka z matiky, backflip na parkouru, klavírní vystoupení) povede. Obdivuji tě za to, že to pořád zkoušíš a nevzdáváš se, že pořád hledáš svou cestu! Jako já a táta/máma.

Máte problém odpouštět si chyby? Naučte se je využívat ve svůj prospěch!

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ