Kopie jsou nuda. Buďte (znovu) originál

Toužíme být šťastní a úspěšní. Jako malí jsme takoví byli. Nevěříte? Zkuste si vybavit pocity z dětství. Konkrétní vzpomínky překryl závoj zapomnění, ale pocity si lidé často dokážou vybavit v ryzí čistotě. Zkuste to.

Dětství, věk sebedůvěry zdravé jak bio řípa

Jako pětiletí jsme byli šťastní a úspěšní. Na hřišti s ostatními raubíři, ve vytahaných tričkách. Šťastní z právě probíhající honičky, s pocitem úspěchu, jak pěkně se nám povedlo najít úkryt při hře na schovku. Jako velcí jsme to mnozí zapomněli. Proč tohle všechno?

Hm, kam to kouzlo zmizelo?

Malé děti dělají všechno se zápalem, průběžně pobývají ve „flow“. FLOW, ten úžasný stav, kdy jste do nějaké činnosti tak ponořeni, že nic se nezdá tak důležité, abyste kvůli tomu museli přestat. Nic vás neštve, protože si děláte, co vás baví, v čem jste (nebo se cítíte) dobří. Vaše tělo i duše si pěkně jede to svoje. Prckové tohle dělají zcela přirozeně. Nepochybují o tom, co chtějí dělat. Nepochybují o tom, jestli to můžou dělat. Prostě dělají to, co v ten daný moment potřebují a chtějí. Berou to vážně. Nepřestávají, dokud si to „nesplní“ nebo dokud je někdo nevyruší.

Postupem času děti stále častěji slyší: „teď to nedělej, není na to čas… můžeš, teprve až si splníš své povinnosti“ nebo „tak tohle ti zrovna moc nejde…“ „je to nesmysl, jak jsi na to proboha přišel…“ Každý si doplňte, co říkali v dětství a dospívání vám – určitě si ty věty vybavíte pěkně doslovně, v plném znění i s titulky a filmovou hudbou.

Kouzlo mizí, vytrácí se… a naše JÁ s ním

A tak se stane, že kouzlo transu mizí. Až nakonec zapomeneme, co nás vlastně bavilo. A nebo si to ještě pamatujeme, ale netroufáme si na to, protože „je to celé nesmysl“ a taky “vám to přece moc nejde” a hlavně “na to teď není ten vhodný čas”.

Nic není nesmysl a nikdy není pozdě!!

Teď zapomeňte na “tohle ti moc nejde” a “teď není vhodná doba” a odpovězte si na tyto otázky. A dejte si na to pěkně čas, nespěchejte na sebe:

  • Proč by mělo být pozdě na to dělat, co mě baví?
  • Co (všechno) mě vlastně baví?
  • Když se pustím do toho, co mě baví, co k tomu potřebuji?
  • Když se pustím do svého, proč bych neměl/a uspět? A co s tím můžu dělat?
  • Co mi pomůže k dosažení mého úspěchu?

Hledejte odpovědi sami u sebe. A když vám to nepůjde, obraťte se na někoho, kdo vám pomůže. Buďte zase autentičtí. Jste to pořád vy! Jen se musíte znovu objevit. Prostě jen dělejte to, co chcete. Nebuďte kopie.

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ