Jak si dovolit úspěch (nejen) v práci

Patříte mezi šťastlivce, kteří se do práce těší - ať už jako zaměstnanec nebo jako boss vlastního byznysu? Jen těch peněz za váš bezvadný srdcařský výkon kdyby víc bylo… Jen kdybyste uměli Pavlovi říct, že na tenis s ním chodíte děsně rádi, ale jako markeťáka už ho nechcete…

Zkrátka už dlouho cítíte, že byste to a tamto měli udělat. Že udělat řez je nutné, nevyhnutelné. Je vám jasné, že neudělat změnu = jít proti sobě a svým zájmům.  A máte pravdu. Když budete stát sobě a svému byznysu v cestě jak zapomenutá závora na čerstvě opravené cestě, tu nádherně hladce vyasfaltovanou silnici k vyššímu růstu a vyššímu zisku si prostě neprojedete. Tak tu závoru zvedněte a vyjeďte! Nikdo jiný to za vás velmi pravděpodobně neudělá.

Brzdí vás hydra jménem NEsebedůvěra?

Při koučinku s klienty je téma “zvedání závor” menším bestsellerem. Spousta schopných lidí, kteří zastávají vysokou pozici nebo chrabře rozjeli vlastní byznys, pracuje na výbornou. Je po nich poptávka. Ale cítí, že mají na víc. Dokonce často i “vědí”, co by pomohlo udělat, aby toho dosáhli. Ale jakási magická vnitřní supersíla jim brání jít a udělat to. Ta supersíla je koktejl vrozené lidské nechuti ke změnám, nedostatečného sebevědomí, zlozvyku neužívat si uspokojení z každodenních malých úspěchů a dalších ingrediencí s vnitřní sekrecí.

Příkladem numero uno takových klientů byl ohromně šikovný grafik – říkejme mu třeba Antonín. Odešel na volnou nohu, protože si chtěl vybírat zákazníky a projekty sám. Grafické know-how měl obrovské, potřebné kontakty také, jako bonus dar od boha.

Hned od prvního dne měl Antonín zakázky a práce šla radostně od pera i klávesnice. Časem ale začal pociťovat stále větší frustraci. Došlo mu, že má tolik zakázek, že nestíhá, zákazníkům navrhuje stále vzdálenější termíny. A klienti občas nepřišli na schůzku, podklady dodali pozdě nebo v mizerné kvalitě a podobně se stavěli k placení faktur. Antonín pracoval dlooouhé hodiny, přitom stále balancoval ziskem na hraně. Místo radosti z práce víc a víc myslel na to, že řešením by bylo zvednout svou cenu – zbavil by se tím neperspektivních klientů a pracoval by méně, zato za více peněz…

Kdykoli si však klientovi měl říct o vyšší částku za své kvalitní služby, “cosi” se v něm zadrhlo. U starých zákazníků mu totiž připadalo jaksi divné vyrukovat najednou s vyšší částkou. Obával se, že druhá strana se naštve, postaví do opozice, vystaví ho smršti argumentů. U nových zákazníků se mu párkrát podařilo vykoktat nejistě vysněnou cifru, ale jakmile měl pocit, že na tváři protistrany vidí stín, začal hned překotně vysvětlovat a obhajovat se. Výsledek byl tristní a v jednu chvíli dokonce přemýšlel, že půjde zpět pod agenturu, aby nemusel toto dilema řešit.

Pak si ale stanovil jako hlavní cíl ani ne tak říct si o (zaslouženou) vyšší odměnu za svou práci, ale umět si o vyšší odměnu říct tak, aby se vnitřně cítil sebejistě, v souladu se stanovenou částkou.

Jako nástroj své změny zvolil koučink, protože mu došlo, že změna musí přijít z jeho nitra. Pochopil, že si musí za svou cenou (za svou sebehodnotou) stát, což půjde jen tehdy, když sebedůvěra bude vycházet z něho. Jen pak i zákazník bez pochyb cenu akceptuje jako adekvátní. Výsledek? Daří se! “Změna sazby” proběhla, byznys roste. Vody se pročistily, spokojenost je na straně Antonína i jeho klientů – protože je jasno. A kde je jasno, je pozitivní autorita a kdo je autorita, toho chtějí druzí následovat…

O co jde v koučinku, když jde o téma “JAK SI DOVOLIT ÚSPĚCH V PRÁCI/BYZNYSE”

  • Přiznat si, že to, co chci, vyžaduje změny (a bez nich se prostě nic nestane)
  • Změny si dovolit – tj. mít na ně “koule” (=  sebevědomí, sebedůvěru)
  • Říct si o vyšší sazbu, být s ní vnitřně v souladu, stát si za ní (navenek se neobhajovat). Cenu, s níž vnitřně souzníte, pak nemáte problém udat zákazníkům.
  • V rámci týmu a řízení firmy být ready dělat změny. Když někdo dříve vyhovující nyní pokulhává (někdo nám blízký nebo kdo je ve firmě od začátku apod.), tak to vyřešit. Nebát se do toho “říznout” (stejně by k tomu došlo a oddalování jen prodlužuje naše trápení a problémy v týmu atd.)
  • Nachystat firmu na změny i “technicky” (procesy, org. struktura atd.) – sledovat, jak mi pasuje tým lidí. A kdo nepasuje a nelze u něj dosáhnout změny, vyměnit ho!
  • Slavit své dílčí úspěchy – uvědomit si, co pomohlo k úspěchu, a zapamatovat si to ve svém arzenálu nástrojů úspěchu. A příště zase chytře nasadit!
Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ