Máte silné stránky? Tak je sakra rozvíjejte!

Pilujete pořád dokola tu zatracenou angličtinu / vůdcování / programování (nebo co vám to tak nejde) a pořád jsou výsledky tristní. Zato frustraci už byste mohli prodávat po cisternách? A co se na to jednou provždy vybodnout a odteď investovat čas, energii a entuziazmus už jen do rozvíjení silných stránek? Tam to má totiž smysl. Tam můžete dosáhnout vítězství a zažít uspokojení silné jak dvanáctihodinový vývar z kostí.

Co je cílem této osobní mise?

Věnovat se víc tomu, co vás baví a co vám jde. Protože TO má smysl, tohle je užitečné pro vás a ostatně i pro svět. Protože jen v těchto oblastech máte na to dosáhnout nebetyčných vrcholů.

Proč pořád něco lámat přes koleno? Něco, co se dost možná ani zlomit nedá. Proč se učit něco, co vám nejde, a tudíž vás logicky nebaví? Jak můžete učit dítě plavat, když se k smrti bojí vody? Naučí se to, když ho budete násilím držet ve vodě a přesvědčovat ho, ať si vodu užívá, protože voda nadnáší a když nebude nervovat, stačí jen ležet na hladině? Ne, nenaučí. A pokud ano, tak ne dobře a nikdy to nebude jeho oblíbený sport! Možná by totiž raději máchal raketou… A máchal by vášnivě a máchal by dobře.

A na chlup stejné to je, jste-li vedoucí týmu a chcete své lidi posouvat vpřed.

Proč má smysl se zaměřovat především na to, co člověku jde?

Proč posilovat to dobré a IGNOROVAT, co mi nejde? Říkáte: blbost, jak se takhle jako posunu, když v kurzu je teď zrovna to, co mi nejde! Musím dohnat konkurenci! Když nepůjdu přes překážky, bude ze mě slaboch. Když nemůžeš, přidej víc!

A blablabla.

PROSÍM, už jednou provždy zapomeňte na to, že si musíme imrvére vybírat jen ty nejsložitější cesty. A jestli to tak děláte, gratuluji, získáváte medajli za umanutost – můžete si ji šoupnout do vitríny a kochat se. Plus počítejte s tím, že spolehlivě vyhoříte a nikdo to neocení.

Raději vzpomeňte na Occamovu břitvu. Zjednodušeně na dřeň: když existuje několik řešení, pravděpodobně to nejjednodušší je správné. V našem případě:

Člověk se (nejlépe) naučí to, k čemu má motivaci. CO mu jde, kam ho srdce táhne. CO mu nejde = nebaví ho to. Co mě nebaví = nemá smysl dělat.

Tak proč to sakra lámat přes koleno? A když to někde lámu přes koleno – jsem na tom místě správně? Vybral jsem si správný obor, kterému věnuji svůj čas, když u toho tak trpím?

Prorážení zdi hlavou a házení perel…

Dokazuji někomu něco? Pak komu a co vlastně? Ahaaa, tak i já jsem ve hře, to i sobě cosi dokazuji… Ale možná spíš to, že nemám sebeúctu. Sebelásku. Sebejistotu.

Rozum do hrsti a nebát se

Už jsem toho od klientů slyšela hodně, už jsem toho v praxi (i té své) zažila ještě víc. A jsem opravdu proti lámání věcí přes koleno a zaměřování se na to, co člověku nejde.

Ale pozor! Buďme zase realističtí a nepřekrucujme sdělení. Jestli chci vést tým lidí a nejde mi vést lidi, musím na tom makat, naučit se pár tučných triků a mazaných tipů.

Ale pokud jsem introvert, extroverta ze sebe prostě neudělám! Proč taky. Introverze s sebou nese hromadu výhod, o kterých si zas extroverti můžou nechat zdát. Přesto se můžu naučit vychytávky, které mi budou coby plachému introvertovi dobře sloužit v situacích, kde se ode mě očekává uhrančivá prezentace nebo vystoupení před davem.

Tipy

  • Zaměřujte se co nejvic na to, co vám jde / nebo lidem ve vašem týmu. A zkuste vyhledávat co nejvíce příležitostí, kde můžete tyto schopnosti uplatnit. Tady je místo, kde se máte více a více zdokonalovat nebo posouvat. Tady a ne jinde.
  • To, co nejde? Prostor pro zlepšení – tak se tomu říká v korporacích. Slabé stránky? Tak je máte! (Nebo členové vašeho týmu.) Zkuste prosím sebe i druhé v tomto ohledu respektovat. Přijměte to. V jiných oblastech záříte. Jen nebudete 1000%. Ono taky se super robotem nikdo nechce ani žít, ani pracovat. Zkuste se v tom, co nejde a je pro vás přesto hodně žádoucí, posílit. Najít minimální úroveň, kam se potřebujete dostat – ryze pro účel, jemuž to má sloužit.
  • Všeobecně (a tohle si zarámujte): Zkuste si dát víc volnosti. Sobě i druhým. Věřte, že vám svět poděkuje, vše půjde jako po másle. Až se nebudete stačit divit. Jak je to možné? Neustálé zaměřování na maxi super výkon zas tolik produktivity a štěstí nepřináší. Tečka.
Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ