Neobhajujte (se), vysvětlujte

Přestaňte se obhajovat, místo toho vysvětlujte! Všem se nám bude žít líp. Jak na to?

Nevím, jestli je to ještě nějaký pozůstatek z dob totalitních výslechů nebo je to jiný šlendryján, ale štve mě to dost: pořád se obhajujeme, místo abychom vysvětlovali! Neobhajujte, vysvětlujte. Jak?

Dnes bude můj příspěvek kratší, o to je naléhavější. Na obsahu mám osobní zájem, protože to je věc, která mě opravdu pravidelně hýbe žlučí. 

Nejste obhájce u soudu, nebo ano?

Moje poselství je jasné: NIKDY NEOBHAJOVAT. (Jediná výjimka je obhájení při státnicích.) MÍSTO TOHO VYSVĚTLUJTE!

Lehko se řekne, hůř prosazuje v praxi? Ale kde. Není to žádná věda, mám pro vás pomocné kvarteto. Když ho budete dodržovat, máte spolehlivý návod na každou ošemetnou situaci:

Uvědomujte si situace, kdy máte pocit, že musíte podat vysvětlení – cítíte doslova fyzickou potřebu dodat argumenty, je to tak? Sypat ze sebe jeden za druhým. Obhájit se jak děcka načapané na třešních u souseda v sadě. Jenže vy jste dospělí a nikomu jste třešně neukradli, že. 

Nebo ano, někdo vás v přeneseném významu „nachytal na švestkách“? Zastavte svou hlavu a zběsilý vodopád argumentů. Prostě se stalo, no. Vždycky se všechno nepovede. Přiznejte chybu nebo poklesek. Koneckonců, jste teď na švestkách. Tak to je. 

Podejte vysvětlení proč. Jako tehdy, když jste byly ty malé děti. Navedl vás starší brácha. OK. Nebo to byl váš nápad – prostě vám v danou chvíli připadal cool. Hotovo. 

A co teď s tím? JAKÉ JE ŘEŠENÍ? To je totiž to, oč tu běží. O řešení. A toho se držte, k tomu neustále směřujte. Aneb neřešte svou pozici v problému ale problém samotný.

Obhajování, metla lidstva

Držte se v ožehavých situacích svého. To je váš svatý grál. Nikomu zbytečně své důvody nevykládejte. Vy totiž nemusíte. Co je komu do nich.

A kdy je obhajování dobrá strategie? Vlastně nikdy! Nic nemusíte obhajovat. Jen až se vás zeptají, jak jste přišli k tomu a tomu řešení, na vyzvání podáte v klidu bez emocí vysvětlení (nikoli sebeobhajobu). 

Chcete příklad ze života? Když coby manažer zadáváte úkol nebo nějaké informace svým podřízeným, tak úkol sice vysvětlíte, ale rozhodnutí uděláte dle sebe. A co když se to týká vedení? Tak to vedení vysvětlíte, ale rozhodnutí necháte na nich. 

Proč? Protože taková je realita, taková jsou fakta. A vy neřídíte vesmír, řídíte svůj tým nebo firmu. Přeju vám, ať jste v tom nejlepší. 

Líbil se vám článek? Podělte se s přáteli:
helena

Mgr. Helena Macková

Osobní kouč pro talent, kariéru a osobní štěstí
Personální konzultant pro firemní změny

Blog — koučink a osobní rozvoj

Každý si píšeme svůj příběh života. Veselý, šťastný, ponurý, hrdinský, temný, tragický, bojovný. Jaký příběh si píšeš ty? Líbí se ti, nebo ho chceš prožívat trochu jinak? Můžeš ho přepsat, poradím jak.

Něčeho se nám nedostávalo, něco nám chybělo. Absencí lásky, bezpečí, porozumění, ochrany a spol. vzniká „díra“, kterou lepíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali.

Kde začíná náš úspěch? Začíná u naší matky a porodu. Zní to praštěně? A přesto, porod a následný vztah k matce ovlivňují naše pozdější úspěchy v práci a životě vůbec.

Věděli jste, že má na nás a náš život vliv až 7 generací nazpět? Uznání předků má zásadní vliv na to, jak v životě (ne)prosperujeme.

Kam dál? Vyberte co je vám nejbližší

Koučink, osobní rozvoj

Váš potenciál - naplňujete ho? Co kdyby pozitivní změny ve vašem životě probíhaly rychleji, efektivněji? Pořádný nádech a... pojďte se mnou odstranit bloky a nastartovat potřebné změny. Bude to intenzivní, ale zábavné a “téměř bezbolestné”!

VÍCE INFORMACÍ

Personalistika

Potřebujete (pře)nastavit firemní kulturu nebo organizační strukturu se vším všudy? Důkladný personální audit, postavit do latě personální procesy, vyladit komunikaci napříč celou firmou, zefektivnit pohovory, vyjasnit kompetence a klíčové pozice?

VÍCE INFORMACÍ

Školení

Nestůjte sami sobě v cestě - zapracujte na sebevědomí, sebepřijetí, na vztazích s ostatními. Leadership, ženský leadership, firemní kultura, personalistika v praxi… zapracujeme na tématu dle vaší volby - pokud se nebojíte být opravdu sami sebou.

VÍCE INFORMACÍ